DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

AKM şantiyesinde salgın önlemi: Açık alanda dip dibe yemek yeme

İstanbul Taksim’deki AKM şantiyesinde işçilerin sağlığı bir kez daha hiçe sayıldı. Şantiye yönetimi salgına karşı tedbir adı altında şantiye yemekhanesini kapatarak açık alanda yemek yeme uygulaması başlattı. Ancak şantiye alanında işçilerin açık alanda yemek yiyebilmesine olanak sağlayacak koşullar olmadığı için paylaştığımız görüntüler meydana geldi.

Geçtiğimiz aylarda AKM şantiyesi 100 kişilik yemekhanede 500 işçinin yemek yedirilmesiyle gündeme gelmişti. Fettah Tamimce’nin sahibi olduğu Sembol İnşaat tarafından yapımı sürdürülen AKM inşaatı, AKP iktidarının Gezi Direnişi ‘ne karşı sembolik bir öç alma hamlesi olarak biliniyor.

Patronların Ensesindeyiz İnşaat İşçileri Dayanışma Ağı’nın AKM şantiyesinde bulunan gönüllüleri tarafından iletilen görüntülerde işçilerin küçük bir alanda dip dibe yemek için sıra bekledikleri görülüyor. Şantiye yönetiminin işçileri salgından korumak gibi bir niyetinin olmadığını belirten işçiler, açık alanda yeme kararının hiçbir hazırlık yapılmaksızın uygulandığını, kış aylarında, yağışlı günlerde bu uygulamanın işçilere eziyet anlamını taşıdığını belirttiler.

Mevcut yemekhane kapasitesinin arttırılması ve işçilerin sosyal mesafelerini koruyarak yemekhaneye gitmelerinin şantiye yönetimi açısından ek bir maliyet ve işgücü kaybı oluşturması nedeniyle bu şekilde yapıldığını belirten işçiler, mevcut uygulamanın kabul edilebilir olmadığını, salgına karşı uygun tedbirlerin alınarak yemekhanenin genişletilmesi gerektiğini ve bunun için şantiyede bir mücadele başlatacaklarını belirttiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x