DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Doğa Koleji öğretmenlerinden mücadeleye sendika ile devam etme çağrısı

Özel okul sektöründe hizmet veren Doğa Koleji, geçtiğimiz yıl öğretmenlerine maaş ödememesi ile gündeme gelmişti.

Aylarca maaşlarını alamayan öğretmenler Patronların Ensesindeyiz Haberleşme ve Dayanışma Ağı ile bir araya gelerek Doğa Koleji Öğretmen Komitesini kurmuşlardı. Okullarında yaşadıkları sorunları ve maaş problemini kamuoyu ile paylaşmış, taleplerini bildirerek kurumda çalışan diğer öğretmenlerin de sesi olmuşlardı. Haklı taleplerine veliler de destek olmuş, çocuklarının eğitim hakkı ve öğretmenlerin maaşları için günlerce süren eylemler yapılmıştı. Ancak öğretmenler ve veliler kurum yöneticilerinin açıklamaları ile oyalanmış, maaş ödememe sorununa bir çözüm getirilmemişti. Bunun üzerine Doğa Koleji Öğretmen Komitesi bir çağrı yaparak öğretmenleri “yasal haklarını kullanarak iş bırakmaya” davet etmişti. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere öğretmenler birçok kampüste 16 Aralık 2019’da başlayan ve üç gün süren bir boykot gerçekleştirmişti. Boykotun üçüncü gününde resmi bir açıklama yapılarak Doğa Koleji’nin İTÜ Vakfı’na devredileceği açıklanmıştı.

Türkiye’de gerçekleşen ilk özel okul öğretmen boykotu olarak kayıtlara geçen bu eylemin sonucunda öğretmenler maaşlarını almaya başlamıştı.

Mücadelelerini kazanımla sonuçlandıran öğretmenler, Doğa Koleji’nde yaşanan güncel sorunlara Birlik Sendikası’nda örgütlenerek cevap vermeye karar verdiklerini açıklayan bir video yayınladılar.

Pandemi süreciyle birlikte bir takım hak gasplarının devam ettiğini öğrendiğimiz Doğa Koleji öğretmenlerinin yayınladıkları video şu şekilde:

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x