DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Penguen Kitabevi’nde ücretsiz izin talep eden işçi işten çıkarıldı

Penguen Kitabevi’nin Watergarden AVM şubesinde çalışan bir işçi, annesinin kronik rahatsızlıkları olmasından dolayı yönetimden ücretsiz izne çıkarılmayı talep ettiği gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçi, korona virüs vakalarının artmasıyla annesinin kronik rahatsızlığı olduğunu gerekçe göstererek kitabevi yönetiminden ücretsiz izne çıkarılmayı talep ettiğini, bu talebin işyeri yönetimi tarafından reddedildiğini belirtti. Bunun üzerine şirketin, “hukuka aykırı bir şekilde pandemi koşullarını öne sürerek 2-3 ay süreliğine ücretsiz izin talebinde bulunması, mağaza işleyişini ve mağazamızın çalışma düzeninin bozulması sebebiyle” bir tutanak tutulduğunu belirten işçi, işine son verildiğini bildirdi.

İşçi, daha sonra kendisine iletilen resmi tebligatla 4857 sayılı İş Kanunu 25/2 Maddesi sebebiyle işten çıkarıldığını öğrendi. Tebligatta 4857 sayılı İş Kanunu 25/2 Maddesi, yani “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” maddesiyle işten çıkışı verilen işçi, tebligatın devamında “…amirinize sataşmanız, ısrarlı taleplerimiz karşısında yazılı savunma vermekten kaçınmanız ve tüm uyarılarımıza rağmen yükümlülüklerinizi yerine getirmemekte ısrarlı davranmanız…” gibi ifadelerin yer aldığını ifade etti.

İşten çıkarılmasına neden olan sorunun ücretsiz izne çıkarılma talebinin olmadığını belirten işçi, asıl sorunun Penguen Kitabevinde çalıştığı 6 aylık süre boyunca maruz kaldığı mobbinge, işten çıkarılma tehdidine ve olumsuz çalışma koşullarına itiraz etmesi olduğunu belirtti.

İşçi kitabevinde, az sayıda işçiye daha fazla sayıda işçinin altından kalkabileceği iş yükü verildiğini, bu duruma itiraz ettiği için mobbinge maruz kaldığını ve çalıştığı şubenin değiştirildiğini iddia etti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x