DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Marmara Eğitim Kurumları’nda sorunlar devam ediyor: Öğretmen Komitesi kuruldu

Marmara Eğitim Kurumları bünyesinde çalışan öğretmenler Eylül ayında Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Dayanışma Ağı’na ulaşmış ve kurumda pandemi kurallarına uygun hareket edilmediği konusunda ihbarda bulunmuşlardı.

Millî Eğitim Bakanlığı’nca öğrencilerin 2 gün okulda bulunabileceği belirtilen dönemde, 8. ve 12. sınıfların her gün okulda bulunması, ara kademelerin ise iki gün yerine dört gün okulda bulunması, öğretmenlerde tedirginlik yaratmıştı. Hatta okula gelmeleri için yasal izni bulunmayan ara sınıfların belli günler okula gelmesinin de çalışanların ve öğrencilerin sağlığını riske attığı belirtilmişti.

https://sol.org.tr/haber/istanbul-marmara-egitim-koyunde-ogretmenler-tedirgin-14197

İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan korona virüs tedbirleri konulu genelgede, yıl sonuna kadar kamu okullarında ve özel okullarda tüm kademelerde yüz yüze eğitime ara verileceği, eğitime online devam edeceği ilan edilmesinin ardından Marmara Eğitim Kurumları 23 Kasım Pazartesi günü itibariyle öğrencilerin evden, öğretmenlerin ise okula gelerek uzaktan eğitimi sürdüreceklerini duyurdu.  Anaokulu bünyesinde çalışan öğretmenler ise yüz yüze eğitimlerini sürdürecek.

Öğretmenler tepkili

İstanbul’da Covid-19 vakalarının zirve yaptığı süreçte pek çok özel okul da eğitimlerini evden çalışma yoluyla sürdürme kararı aldı. Ancak uzaktan eğitim yapılmasına rağmen okula gelmek zorunda bırakılan Marmara Eğitim Kurumu öğretmenleri isyan ederek seslerini sonuna kadar duyuracaklarını ilan ettiler. Mücadelelerini komiteleşerek sürdüreceklerini ilan eden öğretmenlerin açıklaması şu şekilde:

Bizler pandemi, deprem demeden öğrencilerimizin eğitim bütünlüğünü sonuna kadar koruyan, emekle çalışan öğretmenleriz. Ancak özveriyle çalıştığımız kurumun bizlerin sağlığını önemsediğinden üzülerek şüphe ediyoruz. Vakaların bu kadar artış gösterdiği bir dönemde, kamu okulları ve pek çok özel okul, çalışmalarını evden yürütme kararı almışken bizler niçin okula getirilerek sağlığımızın risk altına alındığını merak ediyoruz.

Üstelik kurum bizlere dikkatle temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş bir çalışma ortamı sağlamıyor. Online ders yaptığımız sınıflar her gün düzenli dezenfekte edilmediği gibi temizlenmiyor bile. Temizlik görevlilerimiz az kişiyle çalışıyor, tuvalet temizliğine bile yetişemiyorlar. Yemekhanede tüm kademeler aynı anda öğle arası verdiği için kalabalık bir ortamda yemek yemek zorunda bırakılıyoruz. Aylarca maske verilmeden çalıştık. Şimdi maskelerimiz dağıtıldı ancak öğretmenlere dezenfektan ve günlük su temin edilmiyor. Okula havalandırmasız şekilde servisle gelip gittiğimiz her gün çemberin daha da daraldığını hissediyoruz. Pozitif çıkan öğrencilerimiz oldu, ancak hiçbir öğretmene test uygulanmadığı gibi öğretmenler olarak diğer sınıflarda yüz yüze eğitimlerimizi fedakarlıkla sürdürdük.

Tüm bunlara rağmen, pazartesi günü itibariyle öğrenmiş bulunuyoruz ki bazı öğretmen arkadaşlarımızla birlikte pek çok temizlik görevlisi ve idari kadrolarda çalışan arkadaşlarımız kurum tarafından ücretsiz izne çıkartılmıştır. Öğretmenler gününü içeren şu hafta içinde kurucumuza ve yöneticilerimize soruyoruz:

Öğretmenlerinize ve çalışanlarınıza biçtiğiniz değer bu mudur?

Tüm öğrencilerimizden kayıt ücretleri alınırken, okulda eğitim süreci aktif bir şekilde yürütülürken arkadaşlarımızın böylesi zorlu bir süreçte izne çıkartılmasını nasıl açıklayacaksınız?

Neredeyse tüm okullarda evden çalışma dönemine girilmişken, okulu kapatmak için hiç bir işi aksatmadan çalışan öğretmenlerinizin hastalanmalarını mı bekliyorsunuz?

Öğretmenlerin veya çalışanların hastalanmaları durumunda tedavi masraflarını üstlenecek misiniz veya size ait olan özel hastanede tedavi olmalarını sağlayacak mısınız?

Marmara Eğitim Kurumları Öğretmen Komitesi

Marmara Eğitim Kurumları’nda çalışan herkesi Patronların Ensesindeyiz’e ulaşmaya davet eden öğretmenler, birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini duyurdular.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x