DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Okul Öncesi Öğretmenleri, sağlık önlemlerinin eksiksiz olarak alınmasını istiyor

Ara tatilin son günü Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk artan Covid-19 vakalarıyla beraber MEB’e bağlı tüm kurumlarda uzaktan eğitime geçildiğini duyurdu. Daha sonra kamuoyu baskısıyla birlikte aynı gün içerisinde, okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında haftada 5 gün ve günde 30 dakikalık toplam 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılabileceği kararı alındı.

Okul öncesi eğitim veren özel kurumlarda çalışan öğretmenlerin bildirdiğine göre uygulamalar alınan kararı yansıtmıyor. Özel anaokulu ve kreşlerde ders süreleri ve öğrenci sayıları MEB kararında belirtilenin üstünde.

Öğretmenler; patronların pandemi koşullarında sadece anaokulu öğretmenleri için servis yapılamayacağını gerekçe göstererek, iş yerine ulaşım haklarının kaldırıldığını söylüyor. Toplu taşıma ile hem bulaş riskinin artması, hem de ulaşım masraflarının karşılanmaması öğretmenleri bir kez daha mağdur etmekte.

Okul öncesi yaş gruplarında okulda eğitimin önemini vurgulayarak yıllardır bu kademedeki eğitimin zorunlu olmasını talep eden anaokulu ve kreş öğretmenleri, “Küçük yaş gruplarında doğal temas halinde olma ve yönergelere uyma güçlüğü düşünüldüğünde virüs taşıyıcılığı açısından en riskli gruplardan biriyle çalışıyoruz. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerin sağlığı için bu gruplarda sağlık önlemleri eksiksiz alınmalı, önlemlere ve mevzuata uygunluk ilgili bakanlıklarca sık sık denetlenmelidir. Önlem ve denetimin henüz alınmamış olması bu kararın çocuk gelişimine değil, özel okul patronlarının kasasına önem verdiğini düşündürüyor” diyor.

Dayanışma ağımıza ulaşan bir anaokulu öğretmeni, evde çocuk bakımının çalışan anne-babaların yükünü artırıp iş yerlerinde sorun yarattığını vurgularken sorumlu bakanlıkların uzaktan eğitim kararından sonra anne-babaların çalışma güvencelerine dair hiçbir önlem almamasını eleştirdi: “Biliyoruz ki velilerimiz çocuklarının bakımını sağlamakla çalıştıkları yerlerde işe devam etmek arasında seçime zorlanıyor. Üstelik çalışarak kazandıklarının bir çoğunu, çocuklarının anaokulu ve kreş hizmetlerine ayırmak zorundalar. Yetkililerse velilerin gelirini güvence altına almak yerine bizi çocuk bakıcısı olarak görüyor. Biz okulda bakıcı olarak değil, öğretmen olarak çalışıyoruz. Meslek itibarımızı zedeleyen bu söyleme karşıyız. Çocukları okula göndermek ebeveynlerin iş güvencesini sağlamıyor. Bunu sağlaması gereken yetkililer. Okullarda sağlık önlemlerinin alınması sağlansın, öğrencilere eğitim vermek için görevimizin başındayız.”

Öğretmenler, tam zamanlı yüz yüze çalışılmasına rağmen hâlâ kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin gibi uygulamaların dayatıldığını söylerken okul öncesi öğretmenlerini talepleri çerçevesinde mücadele etmeye, Birlik Sendikası’nda örgütlenmeye çağırdı:

  • Okul öncesi öğretmenlerine maske, eldiven, siperlik, dezenfektan gibi koruyucu ekipmanlar ücretsiz sağlanmalıdır.
  • Yüz yüze eğitimde sağlık önlemlerine uygunluk her okulda denetlenmelidir.
  • Eğitim personeline ücretsiz ulaşım hakkı tanınmalıdır.
  • Öğretmenlerin SGK girişleri gerçeği yansıtacak şekilde yapılmalı, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulamasına hemen son verilmelidir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x