DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Beşiktaş Çarşı Emekçileri Dayanışma Ağı çağırıyor!

Beşiktaş Çarşı’da faaliyet yürüten kafe, bar, mağaza ve marketlerde çalışan emekçiler bir araya geliyor. Normal zamanda bile geçinmekte zorluk çeken Çarşı emekçileri son yapılan kısıtlamalarla beraber açlıkla karşı karşıya.

Çarşı emekçileri bu süreçte dayatılan ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği gibi işçi düşmanı uygulamalara karşı kurdukları Beşiktaş Çarşı Emekçileri Dayanışma Ağı’nda yan yana gelmeye çağrı yaptı.

Açıklama:

Beşiktaş Çarşı Emekçileri Dayanışma Ağı çağırıyor!

Bizler Beşiktaş Çarşı’da çalışan emekçiler olarak pandemi bahanesiyle bizi açlığa mahkum eden sömürü düzenine karşı bir araya geliyoruz. “Normal” koşullarda bile insanlık dışı çalışma şartlarına maruz kalan bizler şimdi de “kısa çalışma ödeneği” ve “işsizlik maaşı” gibi komik denecek ücretlerle açlık sınırının altında ücretlerle yaşamaya zorlanıyoruz. Tüm bu nedenlerle aşağıda sıralanan talepleri hayata geçirmek için tüm çarşı emekçilerini dayanışmayı büyütmek için bir araya gelmeye çağırıyoruz.

  1. Salgın gerekçe gösterilerek çalışanlar açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilemez! Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşının gerçek anlamı binlerce emekçiyi işsizlikle karşı karşıya bırakmaktır. Komik denecek ücretlerle çalışan biz kafe, bar, mağaza emekçileri kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı aldatmacasına kanmıyoruz! Salgın öncesinde de patronun keyfiyetine göre gerçekleşen işten çıkartmalar derhal, gerçek anlamda son bulmalıdır. Salgın nedeniyle çalışamayan biz emekçilere insanca yaşayabileceğimiz ücretler ve kısıtlamalar sonrası istisnasız işe geri dönme garantisi verilmelidir.
  2. Kafe bar çalışanlarının minimum on-on iki saat çalışmasını normalleştiren patronlar, karantina sonrası bu süreyi on dört on altı saate kadar çıkarttılar. Açgözlü patronlar krizi fırsata çevirdiler, canıyla boğuşan emekçileri işten çıkarttılar ve dört beş kişinin yapması gereken işi bir iki kişinin omuzlarına yüklediler. Çalışma süreleri maksimum sekiz saat olmalıdır!
  3. Mola ve izin bizlerin temel haklarıdır. Patronların molalarımıza dahi göz dikmesine, en insani ihtiyaçlarımızdan olan dinlenme ve yemek molalarımıza karışmalarına boyun eğmiyoruz. İzin günleri haftada ikiye çıkmalı, dinlenme ve yemek molası süreleri arttırılmalıdır.
  4. Artık Türkiye işçi sınıfının bir parçası haline gelen göçmen işçi kardeşlerimiz her anlamda güvencesiz çalışmaya zorlanıyorlar. Tamamen ucuz iş gücü gözüyle bakılan ve ayrımcılığa maruz kalan göçmenlerin çalışma yaşamları için derhal insani koşullar oluşturulmalıdır.
  5. Krizi kendine fırsat bilen patronlar işçi üzerinde yoğun bir psikolojik ve gerektiğinde fiziksel baskıyla bizleri daha az bir ücret ve daha uzun çalışmaya zorluyorlar. Çalışanları işten atılma korkusu ve statü farkları üzerinden bölerek birbirine düşüren ve hakkımızı aramamıza engel olan mobbing uygulamaları son bulmalıdır!
  6. Toplumsal yaşamın her alanında ayrımcılığa maruz kalan kadın emekçiler iş yerlerinde cinsel tacize maruz kalıyor, ucuz iş gücü olarak görülüyorlar. Sömürü düzeninin bir yandan çalışıp bir yandan okumak zorunda bıraktığı öğrenciler de iş yerlerinde daha ucuz, daha güvencesiz ve haklarından mahrum bırakılarak çalıştırılıyorlar. Genç işçilerin ve kadın emekçilerin tüm hakları tesis edilmeli, kadınlara yönelik taciz son bulmalıdır.

Tüm bu nedenlerle biz Beşiktaş Çarşı Emekçileri Dayanışma Ağı olarak dayanışmamızı büyütmeye çağırıyoruz. Omuz verin, haklarımız ve insanca çalışma koşulları için bir araya gelelim.

Yalnız değilsiniz.

Yalnız değiliz.

PE BEŞİKTAŞ ÇARŞI EMEKÇİLERİ DAYANIŞMA AĞI

Beşiktaş Çarşı

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x