DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sürücü kursu eğitmeni pandemi öncesi ve sonrası süreçte yaşadıklarını anlattı

Çorlu’da bir sürücü kursunda direksiyon dersleri veren eğitmen pandemi öncesi ve sonrası sürücü kurslarında emekçilerin neler yaşadığını Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak anlattı. Yönetmeliğe göre haftada 40 saat olan çalışma süresinden daha fazla ve asgari ücretle çalıştıklarını belirten eğitmen, sürücü kurslarında çalışan emekçilerin bir araya gelmesi gerektiğini belirtti.

Sürücü kurslarında adaylara zorunlu verilmesi gereken teorik derslerin yapılmadığını belirten sürücü kursu emekçisi, MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine göre B sınıfı ehliyet alacak adaylara zorunlu 14 saat verilmesi gereken direksiyon eğitimi genellikle ve sıklıkla 4-6 saat verildiğini, her iki durumun da MEB tarafından denetlenmediğini ifade etti.

Direksiyon eğitmenlerinin büyük çoğunluğunun asgari ücrete çalıştırıldığını belirten eğitmen, “kâğıt üzerinde çalışıyor görünen birçok personel mevcut. Bu personeller eğitime fiili olarak katılmıyor. Sertifikalarını sürücü kursuna kiralıyorlar. Bu sertifika karşılığında belli ücretler alıyorlar. Bir direksiyon eğitmenine bir ayda en fazla 14 aday kaydedilmesi gerekirken bu sayı aşılıyor. Yönetmeliğe göre direksiyon eğitmenlerinin verebileceği ders saati sayısı haftada 40, ayda 160 saat iken bu sayıların çok çok üzerine çıkılmakta ve eğiticilerin yorgunluğundan kaynaklı iş güvenliği riski ortaya çıkmaktadır” dedi.

Direksiyon sınavlarındaki görev ücretlendirmelerinin eşitsiz dağıtıldığını belirten eğitmen, “bir direksiyon sınavının yapıldığı gün, MEB’e bağlı öğretmenler, şube müdürleri, komisyon başkanları; emniyet müdürleri, trafik polisleri; kaymakamlar, valiler ücret alırken ve bu ücretler hiyerarşiye göre artarken biz direksiyon eğitmenleri ekstra hiçbir ücret alamıyoruz. Çalışanı olduğumuz kursun verdiği aylık ücrete tabi tutuluyoruz” dedi.

Sürücü kursu emekçisi, direksiyon eğitmenleri olarak sürekli riskli bir ortamda çalışmak zorunda kaldıklarını belirtirken, “direksiyon eğitimleri sistemdeki kayıtlara göre yapılmıyor. Hangi adayın hangi eğiticiden eğitim alacağı kâğıt üzerinde belirlenmesine rağmen bu plana eğitimler sırasında uyulmuyor. Bu plansızlık ve düzensiz uygulama pandemi sürecinde virüsün yayılımını artırdığı gibi hastalığın takibini de zorlaştırıyor. Bu durum motivasyonumuzu olumsuz etkiliyor” dedi.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan sürücü kursu emekçisi tüm bu sorunlara karşı birlik olmanın önemli olduğunu, yan yana gelinmesi gerektiğini belirtti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel Gökjet Okulu öğretmeni: Stresten dolayı kalp krizi geçirdim, şimdi hastane borcumu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz (PE) ihbar hattına ulaşan bir özel okul öğretmeni, daha önceden çalıştığı …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x