DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Radisson Blu Otel işçisi anlatıyor: “Ya ücretsiz izin, ya istifa”

Otel işçilerine yönelik hak gaspları pandeminin başlangıcından bu yana devam ediyor. Pandeminin başlamasıyla birlikte birçok otel işçisi işinden olmuş, bir bölümü keyfi olarak ücretsiz izne gönderilmişti. “Normalleşme” sonrası otellerine geri dönen otel çalışanları ise sürekli olarak ücretsiz izin sopasıyla terbiye edilmeye çalışılıyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan bir Raddison Blu Otel işçisi pandemi döneminde yaşadığı hak gasplarını anlattı. Haksız bir suçlamayla ücretsiz izne çıkarıldığı sürecin sonunda işten çıkarma dayatmasına maruz kalan Ayşe ile yaşadığı sorunları konuştuk.

-Merhaba Ayşe. Öncelikle işe başlama sürecinden ve iş yeri koşullarından bahseder misin?

İşe bu yılın Şubat ayında başladım, hemen sonrasında pandemi başladı. İş yerinde Türkiye vatandaşı personel durmuyor. Gelenler ya 1 hafta ya da 2 hafta dayanabiliyor. Ayını tamamlayan zor oluyor. Sabah başlayıp akşama istifa edenler oldu. Daha çok Türkmenistanlı göçmen işçileri çalıştırıyorlar. Yaptığımız iş gücümüzün üzerinde bir iş. İşe girerken konuştuğumuz şey standart 16 odaydı. Ama biz 19, 20 oda yapıyoruz. Suit odaları tek oda sayıyorlar. Oysa suit odaların 2 oda sayılması gerekiyor.

Pandeminin yükselişte olduğu dönemde çalıştın, bu dönemde işçilerin sağlığı dikkate alındı mı?

Bizim departmanda 2 kişi korona oldu. Arkadaşlarım belirtileri göstermelerine rağmen dinlenmeleri ya da test yaptırmaya gitmeleri için izin alamadılar. En sonunda bir arkadaşım ancak bayıldıktan sonra iş yerine ambulans geldi ve hastaneye gidebildi.

O olayın üzerinden çok geçmeden başka bir arkadaşımız hastalandı. O da kolunu kaldıramamasına rağmen çalıştırılmaya devam etti. Özel bir hastane ile anlaştılar. Bizim de devlete değil, o özel hastaneye gitmemizi istediler.

İş yerinizde göçmen işçilerin yoğunlukta olduğunu söyledin. Yönetimin göçmen işçilere yönelik tutumu nasıldı peki?

Türkmenistanlılarla ayrı, bizimle ayrı toplantı yapıyorlardı. Çünkü Türkmenistanlıları çalışma izinleriyle tehdit edebiliyorlardı. Türkiye’de kalıp çalışmak zorunda olan bu göçmen işler bu uygulama karşısında seslerini çıkaramıyorlardı.

Koşulların düzeltilmesi için şeflerimizle konuştuk, ama onlardan bize gelen yanıt kapıyı göstermek oluyordu.

Seni ücretsiz izne çıkarma sebepleri neydi?

Ben genel olarak haksızlığa uğradığında sesini çıkaran biriyim. Bu yüzden beni çok sevmiyor, hatamı arıyorlardı.

Bir ara ev taşıdığım için ve ailemin sağlık sorunları gerekçesiyle izin almak istedim fakat izin vermediler. İzin vermedikleri için bütün işlerimi hakkım olan haftalık izin günüme ayarladım. Haftalık izin günümde de çalışmam gerektiğini, çok yoğun olduklarını söylediler. Ben kabul etmedim. Ertesi gün işe gittiğimdeyse ücretsiz izne çıkarıldığımı öğrendim.

Onların beklediği üslup işçinin her söylenene boyun eğdiği bir üsluptu

Daha sonra İnsan Kaynakları’nı aradığımda işe geri dönemeyeceğimi türlü bahanelerle açıkladılar. Bunlardan birisi kesinlikle suçum olmadığı halde şikayet edildiğim bir meseleydi. Bunun yanında üslubumu beğenmediklerini de ifade ettiler. Onların beklediği üslup işçinin her söylenene boyun eğdiği bir üsluptu şüphesiz. Beni ücretsiz izne çıkarmalarının da asıl sebebi bu.

Çalışmadığım süre boyunca borçlarımı ödemek için ekstra kredi çektim.

2 buçuk aydır beni bekletiyorlar. Ben devletin bana verdiği ücretsiz izin parası ile nasıl geçinebilirim? Evimi mi geçindireyim? Kredimi mi ödeyim? Eşim 6 aydır çalışmıyor zaten.

Kredi günüm geldiğinde iş yerine tekrar gittim. Kredimi kredi ile ödemeye çalışıyordum. İşe gittiğimde şef ile görüştüm benimle ‘performans eksikliği’ nedeniyle yollarını ayırmak istediklerini söylediler ama şu an yasak olduğu için resmi işlem yapamadıklarını söylediler.

Dertleri bana istifa ettirmekti. Pandemi bitene kadar benim beklememi, beklemek istemezsem de istifa edebileceğimi söylediler. Patronların Ensesindeyiz Ağı avukatı ile birlikte süreci takip ettik. İşten ayrılmak durumunda kaldım, çünkü başka bir iş bulmak zorundaydım ama yaşadıklarımı ifşa etme kararı aldım. Yanlarına kar kalsın istemiyorum.

Tüm otel emekçisi arkadaşlarımı yaşadıkları hukuksuzluklar karşısında seslerini çıkarmaya davet ediyorum. Bu aymazlıkla başka türlü mücadele edemeyiz diye düşünüyorum.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x