21 Haziran 2024, Cuma

Asil Çelik Halat fabrikasında salgına karşı önlem alınmıyor

İstanbul Ataşehir’de bulunan Asil Çelik Halat fabrikasında salgına karşı önlem alınmadığı ve işçilere görevleri dışında işler yaptırıldığı iddia edildi.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, işyerinde işçilerin görevinin dışında işler yaptığını, patronlarının talebiyle ofis işlerinden tuvalet temizliği ve çay servisine kadar her işi yapmak zorunda kaldıklarını, yöneticileri tarafından sürekli hakarete ve aşağılamaya maruz kaldıklarını belirtti.

Mesai saatlerinin 18.00’de bittiğini belirten işçiler, iş yoğunluğu nedeniyle neredeyse hiçbir zaman bu saatte çıkamadıklarını, gün içinde mola sürelerinin yetersiz olduğunu ve genellikle yemek molası dışında mola kullandırılmadığını ifade etti.

Hafta içi 08:00-18:00, cumartesi günü 08:00-15:00 saatleri arasında çalıştıklarını belirten işçiler, maaş bordrolarında fazla mesai ücreti gösterilmesine rağmen işçilere fazla mesai ödemesi yapılmadığını iddia etti.

PE’ye ulaşan işçiler, fabrikada salgına karşı önlemin duvarlara asılan uyarı yazılarıyla sınırlı kaldığını, üretim ve depoda çalışan işçilerin sosyal mesafe kurallarına aykırı maskesiz olarak çalıştırıldığını, yemekhanede kalabalık bir şekilde yemek yendiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!