DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İSKİ’de staj yapan öğrenci PE’ye yazdı: Maaşlarımız ödenmedi!

İSKİ’de staj yapan üniversite öğrencisi staj dönemi yaşadıkları zorlukları ve ödenmeyen maaşlarını Patronların Ensesindeyiz Ağı’na yazdı.

Stajyer öğrenci, staj başvurusunda İBB ve İSKİ’de yapılacak olan stajların sonunda ücret ödeneceğinin defalarca belirtildiğini, başvuruda Vakıfbank hesap bilgilerinin istendiğini ancak stajyerlerin ücretlerinin ödenmediğini belirtti.

Yazının tamamı:

İBB-İSKİ stajyer maaşlarını ödemiyor

Staja kabul süreci

Pandemi dönemiyle birlikte birçok üniversite öğrencisi staj bulmakta zorlanmış, üniversitelerin bir kısmı bu konuda esneklik göstermeyi kabul etmemişti. 2020 yaz döneminde çokça öğrenci staj yapmak adına İBB KARİYER sitesi üzerinden staj ilanlarına başvurmuş, sonrasında ise başvuran adayların bir kısmı mülakata çağırılmıştı. Mülakat görüşmesi de dahil olmak üzere İBB ve İSKİ’de yapılacak olan stajların sonunda ücret ödeneceği defalarca sözlü ve yazılı olarak belirtilmiş; öğrencilerden staja başlamadan önce Vakıfbank hesap bilgilerinin diğer evraklarla birlikte iletilmesi istenmişti. Aksi durumda staj başvurusunun reddedileceği açıkça belirtilmişti.

Staj esnasında karşılaşılan zorluklar

Birçok öğrenci pandemi dönemiyle birlikte ağır ekonomik şartlar altında yaşıyor. İSKİ’ye bağlı çeşitli arıtma tesisleri ve genel merkezde staj yapan öğrencilerden uygun bölgelerde oturanlardan bir kısmı servisleri kullanabilmiş bir kısmı ise yol ücretlerini ceplerinden karşılamak zorunda kalmışlardı. 20 iş günü süren staj döneminde öğrencilerin karşısına başvuruda İBB, mülakatta İSKİ, staj esnasında ise taşeron firmalar çıktı. Özellikle atık su arıtma tesislerinde görev alan öğrenciler virüs riski ile yüz yüze çalıştıkları bu süreçte bütün hijyen malzemelerini ceplerinden karşıladı. Yaz tatili ve pandemi gündemiyle birlikte çokça çalışanın izinli olduğu bu dönemde stajyerler laboratuvarlarda eğitim almak yerine deneyleri birebir kendileri yürütmüş; 20 iş günü boyunca bütün çalışanlar gibi mesai yapmışlardı.

Yaz staj döneminin sonunda ödenmesi gereken ücretler reddedildi

Öğrencilerin çalıştığı her gün hem İSKİ genel merkez, hem tesislerde hepsinden önce insan kaynakları ve eğitim şubede sözü verilmiş olan ücretlerin ödeneceği söylenmişti. Bu süreçte yine İBB üzerinden staja alınmış farklı firmalarda (BİMTAŞ gibi) çalışan kimi öğrencilerin ise maaşlarını aldıkları biliniyor. Aynı sözleşmenin tarafı olan öğrencilere, aynı yapı olan İBB tarafından farklı tavır alındığını görüyoruz.
Yaz döneminin sona ermesi ile birlikte öğrencilere atılan bilgilendirme mesajında ‘’ücretler 3308. Sayılı Mesleki Eğitim Kanunun 25. Maddesine dayanılarak ödenmeyecektir’’ şeklinde meselenin bütününü oldubittiye getiren ifadeler yer alıyor. Öğrencilerin sigortaları hali hazırda üniversiteler tarafından karşılanmışken şirket ‘’arkasına yaslandığı’’ kanun maddesinde yer alan ‘’stajyerlere asgari ücretin 3’te birinden az ödeme yapılamaz’’ ibaresini hiçe sayıp yüzlerce stajyeri bedava iş gücü olarak kullanmış bulunuyor.

Pandemi döneminde hasta olmaktan korkarak gidip geldiğimiz işyerinde henüz stajyerken bile patronun her yerde patron olduğunu görmüş olduk. İBB Fatih Sultan Mehmet tablosuna milyonlar ödeyene kadar asgari ücretin bile çok altında olan stajyer maaşlarını ödesin. Bizlere borçları var.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x