DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özel Okul Öğretmenleri PE’nin Youtube Kanalında Buluştu

Pandemi sürecinin yarattığı hak kayıpları ve belirsizlik nedeniyle geç tarihlere ertelenen özel okul öğretmenlerinin sözleşme dönemi, dün akşam Patronları Ensesindeyiz (PE)  youtube kanalı canlı yayınında tartışıldı. “Özel okul öğretmenleri sözleşme döneminde nelere dikkat etmeli?” konulu programda öğretmenler sordu, PE Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı avukatı Nihal Yıldırım Selvi cevapladı.

Ne olursa olsun istifanızı vermeyin!

Programın ilk gündemini sözleşmesi okul tarafından yenilenmek istenmediği için istifaya zorlanan öğretmenlerin soruları oluşturdu. Avukat Nihal Yıldırım Selvi bir öğretmenin istifa etmesinin haklarından kendi rızanızla vazgeçmesi demek olduğunu ve istifa baskısına mutlaka direnilmesi gerektiğini vurgularken, bu konuda dikkat edilmesi gerekenlerin altını şu şekilde çizdi: “Özel okul öğretmenleri belirli süreli sözleşmeler imzalarlar. Sözleşmesi biten öğretmenin patronlarca işe son verme ya da sözleşme yenilememe durumu olursa bu, işten çıkarma yasağı kapsamına alınmaz. İşverenin öğretmene verdiği çıkışın sebebi olarak sözleşmenin bitimini göstermesi gerekir. Bu durumda öğretmen kesinlikle istifa dilekçesi vermemelidir.” PE Avukatı; bu şekilde istifa ettirilen öğretmenin, baskı yoluyla ya da yanıltılarak istifa verdiği söylemesi ve bir an önce bu durumu neden gösterip istifa dilekçesinin iptalini istemesi gerektiğini vurguladı.

Pandemi süreci ile neredeyse tüm özel okulların gündemine giren kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılıp, tam zamanlı çalışmaya zorlanan ve okula çağrılan öğretmenlerden yayın boyunca pek çok soru geldi. “Sözleşmemiz bitene kadar okulun bizi çağırma hakkı var mıdır?” sorusuna “Eğer çalışmıyor gösterildiyseniz okula gitme zorunluluğunuz yoktur.” diye yanıt veren PE avukatı, bu durumun SGK prim gün sayılarına bakılarak ya da devletin yatırdığı kısa çalışma ödeneği miktarıyla brüt maaşı karşılaştırarak anlaşılabileceğini söyledi. Selvi ayrıca kısa çalışma ödeneği almayan veya ücretsiz izinde olmayan bir öğretmenin çağrıldığı durumda işe gitmesi gerektiğini de ekledi.

Programda gebelikten dolayı sözleşmesi işyeri tarafından yenilenmeyen öğretmenlerin kıdem tazminatı üzerine bir de İş Yasasının 5. maddesine göre ayrımcılık tazminatı hakları olduğu dile getirildi.

Öğretmenlerin İş Yasasının 24. Maddesini bilmeleri gerektiği, birçok hak kaybının öğretmenler için haklı fesih sebebi oluşturduğu vurgulandı.

Kıdem Tazminatı Hakkı

Kıdem tazminatı hakkında birçok soru gelen programda sözleşmelerin bazı istisnai durumlar dışında bir yıldan az süreyle imzalanamayacağına dikkati çeken Avukat Selvi, bir yıllık çalışmanın sonunda özel okul öğretmeni için kıdem tazminatı hakkının doğacağını belirtti. Sözleşmenin işveren tarafından yenilenmemesinin kıdem tazminatı için haklı neden oluşturduğu belirtilirken, tazminatın tam olarak alınabilmesi için SGK kayıtlarında tutarsızlıklar olup olmadığı, maaşın tamamının banka yoluyla alınması gibi konuların önemi vurgulandı. Maaşların bir kısmının elden verilmesi gibi uygulamaların yasal olmadığı, sonrasında çıkabilecek anlaşmazlıklar durumunda bu uygulamanın ispatlanmasının önemli olduğu da belirtildi.

Öğretmenlerin ne olursa olsun sözleşmelerinin bir örneğini almaları gerektiğini, ön sözleşme ve asıl sözleşmenin aynı olması gerektiğini, MEB’e gönderilen belgenin öğretmenlerin çalışma onayları olduğunu vurgulayan PE avukatı, bu sene gündemden düşmeyen Doğa Koleji öğretmenlerinin sorunlarına da değindi.

Doğa Koleji Öğretmenlerinin Sözleşmelerini Yenileyin!

Geçtiğimiz dönem maaş ödememe krizi ile aylarca gündemde yer tutan Doğa Koleji’nin sürecin sonunda İTÜ Vakfı’na devredildiği açıklanmıştı. Canlı yayında bir Doğa Koleji öğretmeninden gelen “Bu hafta benimle geriye dönük (devir süreci gerekçe gösterilerek) farklı bir sözleşme imzalandı. Bu durum hukuki midir?” şeklindeki soru üzerine Doğa Kolejindeki sorunlar bir kez daha konuşuldu. Avukat Selvi Doğa Koleji yönetimine seslenerek şunları söyledi:

“Geçen dönem beş ay öğretmenlere maaşlarını ödemediniz, yetmezmiş gibi o süreçte sözleşmesini haklı olarak fesheden öğretmenlerin içeride kalan alacaklarını hala ödemediniz. Bunun dışında İş Kanunun 34. Maddesine dayanarak kuruma ihtar çeken ve “ücretlerimi öde yoksa iş bırakma hakkımı kullanacağım” diyen öğretmenlerle de sözleşme yenilenmediğini duyuyoruz. Bunu yazılı olarak öğretmenlere bildirme cesaretiniz var mı bilmiyorum ancak bu yaptığınız tam anlamıyla ayrımcılıktır ve PE olarak sonuna kadar bu sürecin takipçisi olacağımızı bilin!

Bir diğer konu ise; bu hafta Doğa Koleji öğretmenlerin önüne kısa süreli ve geriye dönük bir ön sözleşme konmuş, bu sözleşmenin üzerinde farklı bir kurum adı yazıyor. Kurum şeffaf bir kurum olmadığı için resmi olarak devrin gerçekleşip gerçekleşmediğini halen bilmiyoruz. Fakat gerçek olan şu ki; Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre çalışanların sözleşmelerinin devirden önce yenilenmesi gerekiyordu. Şu an öğretmenlerin önüne konan bu geriye dönük sözleşmeler ile ne yapılmak istendiğinin hukuki bir açıklaması yoktur. Kurum şeffaf olmalı ve derhal açıklama yapmalıdır.”

Dayanışmaya ve Mücadeleye Devam…

Programı Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağını anlatarak tamamlayan Avukat Nihal Yıldırım Selvi, bugün işçi sınıfının neredeyse tek güvencesi olan kıdem tazminatı hakkına yapılmak istenen saldırıya karşı güçlü bir mücadele örülmesi gerektiğini vurguladı. Tüm özel okul öğretmenlerini PE çatısı altında mücadeleye davet eden Selvi, öğretmenlerin bir araya gelip okullarında komiteleşmelerinin ve PE’de birlikte mücadele etmenin yollarını oluşturmaları gerektiğinin altını çizdi.

Programın tamamı için tıklayınız.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Albaraka Group Bağdat şantiyesinde işçilerin ücretleri ödenmiyor

Bundan yaklaşık iki ay kadar önce, yirmi üç işçinin Bağdat’ta mahsur kalmaları ve alacaklarını alamadıkları …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x