DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ
Yamata şantiyesi

Rusya’da Rönesans ve Yamata şantiyesinde 5 aydır maaş alamayan işçiler haklarını istiyor

Rusya Amur bölgesinde Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işletme şantiyesinde alacaklarını alamayan işçiler greve çıktı ve şantiye ofislerini bastı.

Hem Yamata Yatırım’ın hem de Rönesans Holding’in taşeronluğunu yapan HS Construction firmasında çalışan işçiler 5 aydır maaş alamıyorlar.

Rusya Amur bölgesinde Yamata ve Rönesans’in yapımını üstlendiği şantiyede geçtiğimiz ay 1500 işçide covid-19 çıkmış ve şantiyede hijyen şartları ve karantina sağlanmadığı haberlere yansımıştı.

İlk testlerin sonucunda pozitif vakaların görülmesiyle iş 15 gün durdurmuş ancak sonrasında tablo değişmemesine rağmen iş başı yapılmıştı.

HS Construction’un Yamata Yatırım’a ait kısmında çalışan ve ayrı bir kampta kalan işçiler 4 gün önce işe çıkmayı reddederek greve başladılar. Grevin başlamasıyla şirket yetkilileri Rus ve Hint kökenli işçilerin ücretlerini ödediler. Türkiye vatandaşı işçilere ise henüz bir ödeme yapılmadı ve işçilerin grevi sürüyor.

HS Construction yetkilileri işçilere gerek Rönesans’in gerekse de Yamata’nın hakediş ödemesi yapmaması nedeniyle maaş ödenmediğini söylüyorlar.

HS Construction firmasının Rönesans’a ait kısımda çalışan ve ayrı bir kamp alanında kalan işçiler de aynı durumdalar. Bu sabah kendilerine maaş alacakları konusunda net bir açıklama yapılmaması üzerine şantiye ofislerini basarak ofisleri işgal eden işçiler kendilerine net bir söz verilmesini talep ettiler. İşçilerin tepkisi üzerine firma yetkilileri maaşları yarın ödeyeceklerine dair söz vermiş durumda. Yetkililerinin söz vermesiyle Rönesans Holding kısmında çalışan işçiler eylemlerine son verdiler ve yarını bekliyorlar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünteks tekstil fabrikasında sendikal örgütlenme yaptığı gerekçesiyle işten atılan işçi anlattı

Diyarbakır’da üretim yapan Ünteks tekstil firması sendikal örgütlenme yapan işçileri önce ücretsiz izne çıkardı, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x