DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

MTN Plastik’te sendika düşmanlığı

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde üretim yapan MTN Plastik fabrikasında sendikaya üye olduğu gerekçisiyle 25 işçi işten çıkarıldı.

22 Mayıs günü Disk’e bağlı Lastik İş Sendikası’nın Çalışma Bakanlığı’na başvurmasıyla birlikte işveren önce işçilerin e-devlet şifresini almak için baskı yapıp bu işe yaramayınca belirlediği işçileri ücretsiz izne çıkardı. 22 Mayıs gününden sonra pandemi bahanesi ile  ücretsiz izne çıkarılan işçiler dün itibariyle işten çıkarıldılar. İşten çıkarılan işçiler yaşadıklarını PE ağına anlattılar.

İş Kanunu’nun 25/2 maddesinden işten çıkarılan işçiler, ‘ İşveren pandemi sürecinde işten çıkarmak yasak olmasına rağmen suçlayıcı bir madde ile bizleri işten attı.  İşten çıkardığı işçi başına 2000 tl ödeme yöntemiyle bu yasağı deldiler. Bizim sendikal hakkımızı gasp etmek için ceza ödemeye bile razılar ama biz yılmayacağız 163 işçinin çalıştığı fabrikada 93 kişi sendikaya üye oldu sendikalı olmayı hakettik’ dedi.  İşçiler her gün 15.00-17.00 arasında fabrika önünde olmaya devam edeceklerini belirtti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kıraç’ta bulunan Korozo fabrikalarında vakalar da üretim de hız kesmiyor

Korozo Ambalaj’ın Kıraç’ta bulunan fabrikalarında Covid-19 vakalarının arttığı ve vakaların fabrikada görev alan üst düzey …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x