DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Rusya’daki Yamata Yatırım inşaat işçileri koronavirüs’e terk edildi

Rusya’nın Amur bölgesi olarak bilinen Amursky’de Türkiye’nin büyük firmalarından Yamata Yatırım’ın üstlendiği Gaz İşletmeleri şantiyesinde 1500 işçiye Covid-19 virüsünden pozitif tanısı konuldu.

Amursky Gaz İşletmeleri olarak bilinen tesisin ana işvereni Çin Petrol, Mühendislik & Construction Corporation (CPECC). İşletmenin ana müteahhidi ise Yamata Yatırım. Patronların Ensesindeyiz İnşaat İşçileri Ağı’ndan işçilerin de çalıştığı şantiyede 2 hafta önce koronavirüs vakaları görülmeye başlandı. Yamata’nın yetkilileri bu durum karşısında bir önlem almazken 2 haftadır çalışmanın durdurulmadığı şantiyeye geçtiğimiz günlerde Rusya Hükümeti müdahale ederek çalışmayı durdurdu ve işçiler teste tabi tutuldu. Yapılan testler sonucunda ise 1500 işçi pozitif olarak tespit edildi.

İlgili işletmenin şantiyesinde çalışan işçiler değişik kamplarda kalmaktalar. 20 bin işçinin çalıştığı gaz işletmesi şantiyesinde vaka görülen yatakhane alanında 7500 işçi kalıyor. 3000 kadar Türk vatandaşının da kaldığı kamp alanında değişik ülkelerden göçmen işçiler birlikte kalıyor. Pozitif olanların kaçının Türkiye vatandaşı olduğu bilinmiyor. 2 kişinin ise entübe edilmiş olarak yoğun bakımda olduğu öğrenildi.

Patronların Ensesindeyiz İnşaat İşçileri Ağı’yla birlikte hareket eden işçilerin anlattıkları ise Yamata firmasının bu durum karşısında dert ettiğinin insan hayatından çok çalışmanın durmasıyla kârlarından kaybetmeleri olduğunu gösteriyor.

PE’ye ulaşan işçiler 7500 işçinin kaldığı kamp alanının tamamının karantina alanı ilan edildiğini ancak pozitif olan 1500 kişinin geri kalanlardan ayrılmadığını ifade ettiler. Hiçbir hijyen önlemi alınmayan kampta sosyal mesafe kuralı da uygulanmıyor. Yamata yetkilileri Rus Hükümeti’nin kamp alanında yönetime el koyduğunu gerekçe göstererek hiçbir şey yapmazken, işçilere 15 gün sonra yeniden test yapılacağı ve duruma göre çalışmaya başlanacağını açıkladılar.

Yamata Yatırım tarafından Rusya’ya götürülen işçiler ise endişeli. Yamata Rusya’ya işçileri götürdükten sonra Rusya kanunlarına göre iki ayrı firma kurmuş. İşçileri sermayesi Yamata’ya ait ama Rus firması statüsündeki bu firmalara devretmiş. Yamata işçileri, 4-5 aylık maaşlarının içeride olduğunu ifade ettiler. Kamptan çıkamayan işçiler virüs ortamında yaşamak zorunda bırakılmalarının yanı sıra alacaklarının da tahsil edilememesinden endişe ediyorlar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Point Kargo işçileri: Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz

Pandemi dönemi boyunca yoğun çalışmaya maruz kalan Point Kargo işçileri yaşadıkları haksızlıklara karşı mücadele ediyor. …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x