DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Rusya’da Yamata Yatırım’ın şantiyesinde korona vakaları giderek ağırlaşıyor

Rusya’nın Amur bölgesinde bulunan ve ana müteahhitliğini Yamata Yatırım şirketinin üstlendiği gaz işletmesi şantiyesindeki 1500 korona vakasının durumu gün geçtikçe artarken, firma yetkilileri kendi üzerine düşen sorumluluktan kaçınma derdinde.

Konu ile ilgilli kamp alanında gönüllüleri de bulunan Patronların Ensesindeyiz İnşaat İşçileri Ağı kamuoyuna bilgilendirici ve yetkili firmaya çağrıda bulunan bir açıklama yayınladı. Açıklamayı olduğu gibi yayınlıyoruz:

“Geçtiğimiz günlerde 1500 işçinin korona virüse yakalandığı Yamata Yatırım’ın Rusya’daki şantiyesi ile ilgili haberleri kamuoyuyla paylaşmıştık. Haberin duyulmasından sonra gerek şantiye yaşananlar konusundaki yeni bilgileri, gerekse de İlgili firmanın sorumluluktan kaçan yaklaşımını buradan tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Yoğun Bakımdaki 17 Hastanın İçinde Türkiye Vatandaşları da Var:

Yoğun bakımda bulunan işçilerden Türkiye vatandaşı Zülfü Sezgin’in durumu ağır. Zülfü Sezgin arkadaşımızın durumunun ağırlaşmasının tek nedeni ise Yamata Yatırım’ın şantiye yönetimidir. Arkadaşımız uzun süre belirtileri bariz bir şekilde göstermesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Ne zaman ki Zülfü arkadaşımız yattığı koğuşta nefes alamaz ve boğulur duruma gelmiştir o zaman işçi arkadaşlarımız Zülfü Sezgin’in ailesine ulaşarak kendilerine bilgi vermiştir. Zülfü arkadaşımızın ailesi konudan haberdar olur olmaz firmanın Türkiye’deki yetkililerini aramış konuya müdahale etmelerini istemiştir. Bu talebe verilen yanıt bizim buradan yapabileceğimiz bir şey yok orada herkesle ilgileniliyor merak etmeyin olmuştur. Aile verilen cevaptan tatmin olmayarak Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçmiş ve bu iletişim sonrasında Zülfü arkadaşımız hastahaneye kaldırılabilmiştir. Arkadaşımızın durumu halen ağır seyretmektedir. Ailenin girişimleri sonucu Sağlık Bakanlığı Zülfü Sezgin’i ülkeye getirmek için gerekli işlemleri başlattığını aileye bildirmiş fakat bu işlemin ne zaman gerçekleşeceğine dair bir bilgi vermemiştir. Aile bürokratik işlemleri beklerken gelişecek olumsuz durumlardan endişe etmektedir.

Yoğun bakımda kalan diğer işçi arkadaşlarımıza ilişkin ise henüz bir bilgiye ulaşabilmiş değiliz. Yamata ise konu hakkında bir açıklama yapmış değil.

Yamata Yatırım Proje Müdüründen İşçilere Tehtidvari Mesaj:

Kamp alanındaki salgın haberlerinin duyulmasının ardından Yamata’nın Proje Müdürü işçilere yazılı bir açıklama gönderdi. Yazılı açıklamada işçileri Yamata ailesinin bir üyesi olarak gördüklerini ifade ediyor. Sizlerle kamp alanından arkadaşlarımızın kaldığı koğuşların fotoğraflarını paylaşmak istiyoruz. Göreceğiniz bu fotoğraflarda işçilerin dev yatırımlarla büyük paralar kazanan “Yamata Ailesi”nin üyesi olarak paylarına düşenin ne olduğudur.

Proje müdür kendini aile reisi rolüne kaptırmış olmalı ki aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmiyor; “Sizlerden ricamız bize inanmanız ve güvenmenizdir. Bilin ki, bazı provakatif eylemler yapmaya yeltenen arkadaşların olduğunu da biliyoruz. Kimse unutmasın ki onlarda bu firmanın ekmeğini yediler yiyorlar.”

Hemen birkaç yanlışı düzeltmek isteriz. Bilinsinki işçiler sermayedarların ekmeğiyle karınlarını doyurmuyorlar. Onlar kendi alınterleri ile ürettiklerinden kendilerine reva görülen kısmıyla ancak karınlarını doyurabiliyorlar ve o da analarının ak sütü gibi helaldir. Birileri birşey yiyorsa yiyenler işçilerin alınteri ve emeğiyle yarattığı değere el koyan Yamata patronlarıdır, yenense sömürülen işçilerin haklarıdır. Proje müdürü işçilerden firmaya şükretmelerini beklemek yerine içerde alacakları olan 4 aylık maaşlarını ne zaman ödeyeceklerini açıklamalıdır. İkinci yanlış bizler provakatör değiliz, oradayız, varız, çalışıyoruz, üretiyoruz ve üretmekten gelen haklılığımıza kimse leke süremez. Yamata firması ve yetkilileri bu tür söylemlerle sorumluluklarını üzerlerinden atamazlar. Salgın belirtileri görülmeye başladığı halde 2 hafta boyunca hiçbir önlem almayan şantiye yönetimi kendi sorumluluğundan kurtulamaz. 1500 kişiye pozitif teşhis konulduktan sonra da hala hijyen koşulları sağlanmamıştır. 7500 kişilik kamp alanında pozitifler ile negatifler birbirinden izole edilmemiştir. Yamata yetkilileri işçilere masal anlatmak veya tehdit etmek yerine üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmelidir.

Kamp alanında kalan işçilere onlar için endişe duyan ailelere ve kamuoyuna somut olarak işçilerin sorunlarının çözülmesi için neler yapılacağı açıklanmalıdır.

Yamata Yatırım, kamp alanında hızlıca hijyen koşullarını sağlayana, pozitif vakalar ile negatif vakaları ayırana, ülkesine dönmek isteyen tüm işçilerin somut olarak ne zaman getirileceğine dair tüm kamuoyuna açıklama yapana, içerde alacağı bulunan tüm işçilerin alacakları ve dahi diğer tüm hakları ödenene kadar Patronların Ensesindeyiz Ağı olarak hem Rusya’da kamp alanında hem de ülkede konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marmaris Uğur Okulları’nda zorunlu ücretsiz izin ve istifa baskısı

Özel okul sektörü büyürken, emekçilerin yaşadıkları sorunlar günden güne artıyor.  Öğretmenler kamuya oranla çok düşük …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x