DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Bahçeşehir Koleji’nde hak gaspları bitmiyor

Daha önce de çeşitli hak gasplarıyla gündeme gelen Bahçeşehir Koleji, doğum izni sonrası sözleşmesini yenilemediği bir öğretmeni işten çıkarmasının üzerinden 8 ay geçmesine rağmen öğretmenin kıdem tazminatını halen ödemedi.

Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı’na ulaşarak, sözleşmelerinin bitmesinin üzerinden 8 ay geçmesine rağmen kıdem tazminatını hala alamadığını belirten bir eğitim emekçisi hakkının bir an önce verilmesini istiyor. Bahçeşehir Okulları Sancaktepe Kampüsü’nde yıllarca hizmet verdiğini belirten öğretmen, doğum izninin ardından 6 ay ücretsiz izin kullanmak istediğini, ancak izin talebinin reddedildiğini ve yeni dönem sözleşmesinin imzalanmadığını, bu durumun ise özel okulların sözleşme dönemlerinin neredeyse kapanmış olduğu Haziran ayında tarafına bildirildiğini ifade etti. İşsiz bırakılmasına ek olarak 8 ay önce hesabına yatması gereken kıdem tazminatının henüz kendisine ulaşmadığını ve kurumun hiçbir şekilde kendisine dönüş yapmadığını belirten eğitim emekçisi, Bahçeşehir kurucularından yanıt bekliyor.

Bahçeşehir Koleji’nde öğretmenlere yönelik hak gaspları bununla da sınırlı kalmıyor. Bahçeşehir Kolejleri’nde farklı bir kampüste çalışan, yeni eğitim öğretim yılında doğum izni sebebiyle çalışmaya ara verecek öğretmenlere ‘yarım dönem çalışacakları” gerekçesiyle normal zam oranının yarısı şeklinde verilen düşük zamlar ile öğretmenler sözleşme yapmamaya ve iş yaşamının dışına çıkarılmaya çalışılıyor.

Ne olmuştu?

Bahçeşehir Koleji Çamlıca Kampüsü’nden de geçtiğimiz yıl işten çıkarılan ve uzun süre tazminatları ödenmeyen öğretmenler, PE Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı ile birlikte mücadele sürecini Ekim ayında başlatmış, attıkları çeşitli adımlarla ve konunun Patronların Ensesindeyiz Ağı aracılığıyla duyurulmasıyla tazminat haklarını kurumdan alabilmişlerdi.

https://patronlarinensesindeyiz.org/2019/11/28/pe-aginin-bahcesehir-kolejinde-tazminat-kazanimi/

Bu mücadelenin üzerinden henüz üç ay geçmeden aynı kuruma ait Bahçeşehir Koleji Ataşehir 1 Kampüsü’nden öğretmenler dayanışma ağımıza ulaşmış ve kıdem tazminatlarını ancak yürüttükleri mücadelelerinin ardından alabilmişlerdi.

https://patronlarinensesindeyiz.org/2020/02/20/bahcesehir-kolejinde-yine-hak-gaspi/

Bahçeşehir Okulları’nın öğretmenlerin kıdem tazminatlarını ödememesinin bir hata olmaktan öte bir hak gaspı stratejisine dönüştüğü görülüyor. Bahçeşehir Okullarında hakları gasp edilerek mücadele yoluna giden PE Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı bileşeni öğretmenler, tüm Bahçeşehir Kolejli öğretmenlerini Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşmaya ve ortak mücadeleye davet ediyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tiktok içeriklerini takip eden Conectys emekçisi çalışma koşullarını anlattı: Mobbing, iş yükü, geleceksizlik…

Plazalarda pandemi ile birlikte emekçiler üzerindeki yük artarken, sömürme biçimleri de her gün başka bir …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x