25 Mayıs 2024, Cumartesi

Pi Pilav ehliyetsiz işe aldığı motokurye ceza yediği için maaşlarını ödemiyor

İstanbul genelinde faaliyet gösteren Pi Pilav isimli şirketin Ümraniye Mithatpaşa şubesinde ehliyetsiz olmasına rağmen motokurye olarak işe alınan Murat Ülker (42) firmada yaşadığı mobbing ve haksızlıkları Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aktardı.

Murat Ülker 1 Şubat 2020 tarihinde Pi Pilav’ın Mithatpaşa şubesinde motokurye olarak işe başladı. Motor ehliyeti olmadığını iş yeri sahibine beyan etmesine “sorun olmaz, buralarda bizi iyi tanırlar” cevabını aldı. Ayrıca işyeri sahibi bazı akrabalarının ehliyet kursu olduğunu ve ehliyet alabileceklerini belirtti. Günde 12 saat çalışmak zorunda bırakıldı, yağmurlu havalarda koruyucu kıyafetler (mont, rüzgârlık) sağlanmadığından hastalandı. Bir sipariş teslimatına giderken polis tarafından çevrilerek ehliyetsiz çalışmaktan ceza yazıldı ve motor bağlandı. Cezayı ödeyerek motoru alan işyeri sahibinin bu tarihten sonra Murat Ülker’e davranışları değişti. Sistemli bir şekilde mobbing başladı. Polis tarafından yazılan ceza kendisinden talep edildi. Bu baskılara rağmen işe gerçekten çok ihtiyacı olduğundan devam etti fakat Şubat ayından sonra Mart ve Nisan aylarının maaşları ödenmeyince işi bıraktı.

Bu süreçte bir tekstil atölyesinde çalışmaya başladı, fakat ayrıldığı işyerinden hala 2 aylık maaşını alabilmiş değil. İşyeri sahibi bunun sebebi olarak polis tarafından yazılan cezayı göstererek “bana zarar ettirdin, şimdi ödeştik istediğin mahkemeye başvur seneler sürer hiçbir şey elde edemezsin pişman olursun “gibi tehditler savurdu.

Murat Ülker aslında bir tekstil işçisi. Daha önce Bartın’da çalıştığı tekstil atölyelerinde benzer olaylar yaşayıp emeğinin karşılığını alamayınca, daha iyi bir hayat yasayabilmek için ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşmiş. Şu anda ablasının evinde yaşıyor, maddi imkânsızlıklar yüzünden 12 ve 10 yaşındaki kızları ve 17 yaşındaki oğlu devlet yurdunda kalıyor.

Telefonda titreyen sesini gizlemeye çalışarak “ücretimin bir kısmını bile alsam razıyım, bayram geliyor, çocuklarım yurtta, onların ihtiyaçları var, ablamın evinde olmak ağır geliyor. Ben sadece hakkımı istiyorum, ben sadece emeğimin karşılığını istiyorum. Hırsızlık yapmadım kimseyi soymadım hakaretlere göz yumdum ama yine de mağdurum” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!