19 Mayıs 2024, Pazar

MEB’e bağlı TYP’li çalışanlara “sokağa çıkma yasağı” kesintisi!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Toplum Yararına Program kapsamındaki çalışanları, geçtiğimiz ayın sokağa çıkma yasakları nedeniyle ücretlerinden kesinti yapıldığını öğrendiler. Patronların Ensesindeyiz’e konuyu aktaran MEB çalışanları, aldıkları asgari ücretin 280-300 TL’sinin kesildiğini söyleyerek tepki gösterdiler.

Salgın döneminde kurum müdürleri birer gün arayla okula gelirken TYP’li çalışanlar esnek çalışmadan yararlandırılmadılar. Mesailerine aynı şekilde devam ettiler, okula kendi imkânlarıyla, toplu taşım yoluyla gitmeyi sürdürdüler.

Ücretlerin alındığı bugün müdürlerden çalışanlara şu mesaj iletildi: “İŞKUR’dan gelen yeni bir yazıya göre sokağa çıkma yasağının olduğu tüm günlerde İŞKUR personeli izinli sayıldığından ücret ödenmeyecektir. 11, 18, 24, 25 Nisan tarihlerinde izinli sayılmış olacaklardır.”

Kamu kurumlarında taşeron şirket çalışanlarının kadroya alınması aldatmacasından sonra TYP sistemi taşeronların yaptığı hizmeti devraldı. TYP üzerinden kamuda geçici ve güvencesiz çalışma biçimi yaygınlaştı. TYP’liler İŞKUR üzerinden 9 ay süreliğine çalıştırılıyor ve bu sürenin sonunda sözleşmelerine son veriliyor.

Güvencesiz çalışan TYP’liler bu son salgın fırsatçılığına karşı tepkililer. Sözleşmesi süren TYP’li MEB çalışanları okulların tatil olacağı Haziran ayına kadar çalışmaya devam edecekler. Çalışanlar, bu süre boyunca salgın gerekçesiyle her sokağa çıkma yasağının bir ücret kesintisine dönüşmesinden endişe duyuyorlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!