25 Mayıs 2024, Cumartesi

Ankara Eryaman Z Kuşağı Kolejinde öğretmenlere ertelenmiş ödeme planı sunulmakta

Bazı işverenlerin kısa çalışma ödeneği uygulamasını kötüye kullanmaları, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenleri mağdur etmeye devam ediyor. PE dayanışma ağına gelen Z Kuşağı Kolejine (Ankara-Eryaman) yönelik ihbarlar da bunların arasında. Anasınıfı, ilk, orta ve lise kademeleri bulunan okulun kısa çalışma ödeneğine başvurduğu ve öğretmenleri online eğitimle çalıştırmaya devam ettirdiği halde bu uygulamadan yararlandırarak, kendi üzerine düşen kısım için ücret ve SGK prim ödemesini henüz yapmadığı bize ulaştırılan bilgiler arasında.

Nisan ayının onunda maaşlarını alacak olan öğretmenlere bu tarihte kurumun kısa çalışma ödeneğine başvurduğu, online eğitimin devam edeceği, öğretmenlerin mağdur edilmeyerek maaşlarının geri kalan kısmının kurum tarafından yatırılacağı bilgisi iletildi. Öğretmenlerden prim günü yeterli olanlar kısa çalışma ödeneğinden faydalanırlarken, gerekli koşulları sağlamayanlar ücretsiz izin uygulamasından yararlandırılmakta.  Online ders, etüt, ödev ve öğrenci takibi gibi işlerle çalışma rutinlerine devam eden öğretmenler, kurumun önceden vaat ettiklerinin aksine hak ettikleri ücretleri yatırmadığını belirtiyor. Kurum tarafından ilk başta öğretmenlere derse girmeye devam etmelerinin gerektiği ama kurumun öğretmenlere ek bir ödeme yapmayacağı yönünde bilgi iletilmiş. Kurum buna gerekçe olarak da velilerin taksitlerini ödemediğini sunmakta. Buna karşın öğretmenler gerek ücretsiz izinde gösterilenler, gerekse kısa çalışma ödeneği kapsamında olanların hepsinin çalışmaya devam ettiğini ama kurumun kendilerini çalışmıyor olarak göstererek hak ettikleri maaşları vermediklerini belirtiyor.

Bu konuda öğretmenler arasında ortaya çıkan huzursuzluğun ardından, bu huzursuzluklarını dile getiren öğretmenlerin kurum tarafından karalama kampanyası şeklindeki mobbing’e maruz kaldıkları da bize iletilen bilgiler arasında. Bu süreçte öğretmenlerden derslere girmedikleri takdirde bunu kuruma yazılı bir dilekçe veya mail ile bildirmelerini isteyen kurum, 12 Mayıs tarihi itibariyle de öğretmenlere çalıştırıldıkları sürece yönelik ödemelerin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılabileceği bilgisini iletmiş bulunmakta. Öğretmenlerin evde online ders yürüterek çalıştıkları sürece yönelik SGK primlerinin ne olacağı ise hala belirsizliğini korumakta.

Çalıştıkları halde hak ettikleri ücreti zamanında alamayacak olan öğretmenler önümüzdeki aylarda yapılacağı iddia edilen ödemeye yönelik şüphe duymakta, ayrıca sözleşmelerinin yenilenme sürecinde neler yaşayacaklarına ve sigorta prim günlerine dair de endişeli olduklarını belirtmekteler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!