DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Banka emekçilerine yıllık izin dayatması

Şube emekçilerini salgın koşullarında risk altında çalıştırmaya devam eden banka patronları, bir yandan da evden çalışanların yıllık izinlerine göz dikti. Birçok bankada eş zamanlı ve benzer şekillerde harekete geçen banka yönetimleri, çalışanların yıllık izinlerini, karantina ve sokağa çıkma yasaklarının devam etmesi beklenen süreler içinde dönüşümlü olarak kullanmalarını zorunlu kılıyor. Müdürlere çalışanların izinlerinin planlanması için bilgilendirmeler yapmaya başladı.

Bu uygulamalar dahilinde, Finansbank’ta 15 Haziran’a kadar zorunlu 9 gün izin kullandırılacak, tüm çalışanların izin girişi yaptırıldı.

Akbank’ta çalışanlardan 2019 ve öncesine ait izni olanların izinlerini 5 günden az olmayacak şekilde 30 Haziran’a kadar kullanması istendi.

Alternatif Bank da çalışanlarına 2020 yılı içinde kullanılması gereken izinlerden 5 yada 10 gün arasında değişecek şekilde yıllık izinlerini 31 Mayıs’a kadar zorla kullandırıyor.

Garanti BBVA’da 1 Haziran’a kadar 6 günden fazla izin hakkı olan çalışanlarına 1 haftalık izin kullandırmaları için yöneticilere talimat verildi.

Denizbank’ta da özellikle evden çalışan banka emekçilerinde iş yükünün azaldığı gibi gerekçelerle çalışanların bu dönem içerisinde izin planlaması için yöneticilere bilgilendirme yapıldı.

Yapı Kredi Bankası’nda ise yöneticilerden başlanarak birikmiş izin olup olmadığına bakmaksızın izinler kullandırılmaya başlandı.

Yapılan bildirimlerde çalışanların yorucu geçen bir salgın sürecinden sonra bir süre dinlenmeleri ve Haziran sonrası olası bir normalleşmeye hazırlık yapılması gibi ifadeler yer alıyor. Ancak izinlerin çalışanın isteğine göre değil de evden çalışılmaya devam edileceği belli olan tarihler içerisinde kullanılmasının istenmesi ve izinlerin kullanımının emekçilerin rızası dışında bir dayatmaya dönüşmesi, izinlerin kullandırılma niyeti hakkında da soru işaretleri yaratıyor.

Banka Emekçileri Dayanışma Ağı, banka emekçilerini patronların sömürü uygulamalarını Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ihbar etmeye ve bu uygulamalara karşı örgütlü mücadele etmeye çağırıyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PE Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı’na çağrı!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un birçok farklı Carrefour mağazasında çalışan emekçiler Patronların Ensesindeyiz ile bir araya geldi. …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x