DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Doğuş Holding Riyad metro inşaatı işçilerinin haklarını ödemiyor

Doğuş Holding’in Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapımını üstlendiği metro inşaatında çalışan işçilerin eve dönebilmeleri için şirket tarafından alacaklarından vazgeçmeleri isteniyor.

Hakları ödenmeden Türkiye’ye gönderilmeye çalışan işçiler, her gün 4 saatlik fazla mesai yaptıklarını, projenin bitimi yaklaştığı için bütün haklarını şirketten talep ettiklerini ancak Doğuş Holding’in herhangi bir ödeme yapmadığını, aksine evrak imzalatıp haklarından feragat etmelerini istediğini belirtti.

Patronların Ensesindeyiz Ağı ile iletişime geçen işçiler, Doğuş İnşaat’ın, işçilerin içeride olan alacaklarının büyük kısmından vazgeçmeleri ve son 4 aylık ücretlerini Türkiye’ye döndüklerinde ödenecek şekilde arabuluculuk tutanağı imzalanması halinde dönüş işlemlerinin başlatılacağını ifade ettiler.

Doğuş İnşaat’ın korona salgınını fırsata çevirmek istediğini belirten işçiler, “şirket yarın Türkiye’ye kalkacak uçağa binmek isteyenlerin arabuluculuk tutanağı imzalayarak alacaklarından vazgeçmelerini istedi. İşçilerin bazıları salgın sonucu yakınlarını kaybetmiş ve bazıları da yeni doğacak bebeklerini beklemekte. Şirket ise bu durumu alacaklarından kurtulmanın bir yolu olarak görüyor. Bugün itibariyle arabuluculuk tutanağını 20 işçi imzalamak zorunda kaldı. Tutanağı imzalamayan 9 işçiye ise dönüş işlemlerinin başlatılmayacağı söylendi” dediler.

İşçiler, Doğuş Holding’den alacaklarının tamamının ödenmesini ve Türkiye’ye dönüş işlemlerinin yapılmasını istiyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x