DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Yurtiçi Kargo şimdi de işçi çıkardı

Kargo çalışanları hem hastalık kapma konusunda yüksek risk taşıyarak hem de katlanan iş yükü yüzünde salgın günlerini en zor geçirmekte olan emekçi gruplarından. Yurtiçi Kargo işçileri sorunlarını dile getirmek için örgütlenmeye başladılar ve bir işyeri komitesi kurdular.

Geçtiğimiz Cuma günü Yurtiçi Kargo işyeri komitesi ilk eylemini gerçekleştirdi. Sosyal medya üzerinden taleplerinin duyulmasını sağlama amaçlı bir kampanya düzenlediler.

Bugün ise PE ağına bir işçinin işten çıkarıldığı bilgisi ulaştı. Konuyla ilgili PE ağına kısa bir bilgilendirme yollayan Yurtiçi kargo işyeri komitesi şunları iletti:

“Yoğun çalışmanın olduğu, personelin eksik kaldığı ve çalışanların salgından dolayı şikâyette bulundukları bu süreçte “performans yetersizliği” bahanesi öne sürülerek YurtiçiKargo  personeli işten çıkarılmış.

YurtiçiKargo’ya soruyoruz;   

Neden?

Kargolarınız, sağlığımızdan daha mı önemli?

Herkesin evde olduğu şu malum günlerde kargo şirketleri ısrarla çalışmaya, salgından dolayı şikâyet eden personellerin ise haksızca işine son vermeye devam ediyor!

Kargo şirketleri salgın zamanlarında kârlarını katlıyor. Çünkü insanlar evde ve dışarıda gerçekleştirmeleri gereken işlemlerini kargolar üzerinden gerçekleşmekte ve müthiş bir yoğunluk söz konusu. Birçok sektör kapalı iken kargo şirketlerinin ısrarla çalışmaya devam etmesi arz-talep ilişkisi yüzünden. Çalışanlar salgından dolayı yeterli önlemlerin bile alınmadığı şubelerde işleri yürütmeye devam eder iken, insanlar ısrarla kargo gönderip duruyor. Çalışanların kargo şirketleri nezdinde hiçbir değeri yok. Ve kargo şirketleri insanlar tarafından kullanmaya devam edildikçe hiçbir tedbir, önlem alınmayacak ve personeller işsiz kalma korkusuyla sağlıklarını hiçe sayarak devam edecek. Ülkemizin tüm insanlarına çağrımızdır, bu durumdan dolayı şikâyet eden, fişlenen, işten çıkarma ile şantaj ve tehdit edilen emekçilerin sesini duyun.

Ve tüm kargo şirketlerini  kullanmayı bir an önce bırakıp, boykot edin!”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PE İş Bankası Komitesi: “Açıklanan zam oranlarını kabul etmiyoruz”

Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı İş Bankası Komitesi, 2021 yılının ilk 6 ayı için …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x