25 Mayıs 2024, Cumartesi

Üsküdar Belediyesi’nde öğretmenlere hak gaspı

Salgınla mücadele kapsamında okulların tatil edilmesiyle birlikte özel okul ve kurslarda çalışan öğretmenlerin çalışma koşulları gün geçtikçe ağırlaşıyor. Uzaktan eğitim uygulanan okullarda iş yükü ciddi ölçüde artmış durumda. Uzaktan eğitim yapılmayan okullarda ise öğretmenler işsiz kalma tehdidi altında.

Tüm okul ve kursların tatil edilmesinin hemen ardından Üsküdar Belediyesi’ne bağlı Gençlik Akademisi isimli merkezde kurs veren öğretmenler çeşitli baskılarla karşılaştılar. Öğretmenlerin tatile rağmen kuruma gelmeleri istendi. Ders yapılmasa bile, saat ücretli işçi olarak görülen öğretmenlerin ücreti hak etmek için kurumda bulunmalarının şart olduğu, gelmeyen öğretmenlerin maaşlarının kesileceği söylendi.  Bunun üzerine kuruma gitmeyen öğretmenlerin Mart ayı maaşlarında kesinti yapıldığı belirtildi.

Belediyenin hizmet alımıyla ihale ettiği ve kursu işleten Sarılar İnşaat ve Elektrik Sanayii Ticaret Limited Şirketi isimli şirkete bağlı çalışan ve milli eğitime öğretmen ya da özel öğretici olarak bildirilmeyen öğretmenler bu duruma tepkili.

PE ağına gelen ihbara göre, 1 Nisan itibariyle kimseye maaş ödenmeyeceği duyuruldu. Söz konusu şirketin, daha önce de öğretmenleri yönlendirerek baskı ile 2019 eylül ayında sözleşme yapılmış olmasına rağmen, 31 Aralık’ta sözleşmeleri feshettiği ve 1 Ocak itibariyle yeni bir sözleşme imzaladığı, bu sözleşmenin örneğini de öğretmenlere vermediği belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!