DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Ataşehir Finans Merkezi inşaatı işçileri salgın riski altında çalışıyor

Ataşehir’de bulunan Finans Merkezi inşaatı koronavirüs salgınına rağmen hiçbir önlem alınmadan devam ediyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağına ihbarda bulunan işçilerin aktardığı bilgiye göre; Miltaş Beton A.Ş ye bağlı Demirdöğen firmasında çalışan işçiler günde 14-16 saat arası çalışıyor ancak mesai ücretleri ödenmiyor. İşçilerle yapılan sözleşmeye göre her ayın ilk haftası yatırılması gereken maaşlar ise 2 veya 3 ay gecikmeli yatırılıyor.

Şantiyede yaşanan skandallar ise bunlarla sınırlı değil. Patronların kâr hırsı dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisine rağmen hiçbir önlem almadan işçileri hastalığın pençesine atıyor. Hükümetin maskelerin bedava dağıtılacağını ilan etmesine rağmen üstelik patronun 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununa göre kişisel koruyucu donanım temin etme yükümlülüğüne karşın işçilere maske dağıtılmadığı ve işçilerin ceplerinden para vererek maske temin etmek zorunda kaldıkları iddia ediliyor.

Şantiyede sabun dahi temin edilmiyor 

Beton firmasına ait lavabo ve tuvaletlerde yeterince sabun bulundurulmuyor. İşçiler sabun gibi temizlik ve hijyen ürünlerini kendileri temin etmek zorunda kalıyor. Elektrik kesintisi sorunu yaşanan şantiyede sıcak su problemi baş göstermiş durumda. İhbarda bulunan işçilerin aktardığına göre şantiyede bir haftadır banyo yapamayan işçiler bulunuyor.

İşçilerin konakladığı koğuşlarda gerekli önlemler alınmıyor ve sosyal mesafe kuralına uyulmaksızın işçi koğuşları kalabalık olacak şekilde kullandırılıyor.

Yemekhanelerde ise durum genel vaziyetten farklı değil. Virüs salgınına karşı yemekhanede sosyal mesafeyi koruyacak tedbirler alınmıyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beşiktaş Çarşı Emekçileri Dayanışma Ağı çağırıyor!

Beşiktaş Çarşı’da faaliyet yürüten kafe, bar, mağaza ve marketlerde çalışan emekçiler bir araya geliyor. Normal …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x