25 Mayıs 2024, Cumartesi

İşçilerin saldırıya uğradığı Akar Tekstil’de son durum

İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Akar Tekstil fabrikasında koronavirüs testi pozitif çıkan işçilerin sayısı 50’yi aşmış durumda.

Fabrikada önceki günlerde işçilerden birinin Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından işbaşı yapmak istemeyen işçiler, patron tarafından çalışmaya zorlanmıştı. İş durdurma sırasında patronun şoförleri ve fabrikanın güvenlikleri işçilere sopalarla saldırmıştı.

Çalışanlara, “İl Sağlık Kurulu herhangi bir kusur görmedi. Çalışmamız için tüm koşullar uygun, herkes işinin başına dönsün, bu ay maaşınızı alabilmeniz için çalışmak zorundasınız” denilmişti.

Fabrika yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “Akar Tekstil olarak, ülkemiz sınırları içerisinde ilk Covid-19 vakası teyit edilmesinden günler öncesinde Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının tavsiye ettiği tüm önlemleri süratle almaya başlayarak, günümüze kadar benzeri görülmemiş bir titizlikle ve hassasiyetle artırarak devam ettirmiştir. 03.04.2020 tarihine kadar 2.300 çalışanımızın hiçbirinde herhangi bir bulguya rastlanmazken takip altında bulunan bir çalışanımızın hastanede yapılan tetkiklerinin pozitif olduğu kurumumuza bildirilmiştir’ denilmişti.

İşçiler kendi olanaklarıyla hastaneye giderek test yaptırdılar. Testlerin sonuçları geldikçe pozitif vaka sayısı da artıyor. Her gün yeni pozitif vaka haberleri gelmeye devam ediyor.

Üretim 21 Nisan’a Kadar Durduruldu

Akar Tekstil ve Deriteks ile bugün yapılan toplantının ardından işçilere gönderilen mesajda, “Bugün yapılan toplantıda Akar Tekstil ve Deriteks Sendikasının birlikte aldığı karar doğrultusunda İzmir Çiğli Fabrikası geneki için sağlık gerekçeleri nedeni ile 21 Nisan tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurulması, 22 Nisan çarşamba tarihi itibari ile de yeniden işbaşı yapılmasına karar verilmiştir. Ayrıca Covid19 kapsamında Aile Hekimlerinin aradığı tüm çalışanlarımızın aile hekimlerinden raporlarını isteyerek ustalarına Whatsapp tan göndermeleri gerekmektedir. İnsan kaynakları” ifadeleri kullanıldı.

Patronların Ensesindeyiz İzmir Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı da konuya ilişkin bir açıklama yapmış ve yapılan açıklamada fabrikada üretimin durdurulmasının ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün hangi bulgularla çalışılabilir raporunu tuttuğunu açıklamasının çağrısını yapılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!