13 Temmuz 2024, Cumartesi

Özlenir Grup’ta salgın dönemi oldubittileri

Bünyesinde Diesel, Jeanslab, Glocal ve Sisley uluslararası markaları bulunduran Özlenir Grup’un bir süredir küçülmeye gittiği, salgın bahanesiyle de büyük kısmı kıdem tazminatına hak kazanmayan yaklaşık 150 civarı işçiyi toplu halde işten çıkarttığı iddia ediliyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan Beyoğlu Mağazası işçileri kendi mağazalarında Ocak ayından bu yana işten çıkartmaların zaten başlamış olduğunu, salgın sonrası ise bu sayının 25 civarına ulaştığını bildirdi. Mağaza yönetiminin işten çıkartılmaya sebep olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna “haklı sebep bildirilmeden fesih” ya da “toplu işten çıkartma” kodlarını bildirdiği söyleniyor. Bir iddiaya göre ise bazı işçiler istifa etmiş gibi gösterilerek iş akitlerine son verildi. Düzeltme yapılacağı sözü verilmesine rağmen herhangi bir düzeltme yapılmadı.

İşten çıkartılan işçilerden tazminat hakedişi olanların hiçbiri kıdem, ihbar tazminatlarını alamadıklarını ve henüz yatmamış maaşları olduğunu da belirttiler. İşten çıkartılırken tüm haklarımı aldım diye belge imzalatılan işçiler şirketin kurumsal kimliğine güvenerek kâğıdı imzaladıklarını ama daha sonra hakedişlerini alamadıklarını ifade ettiler.

İşçiler tüm bu hak gasplarına karşı mücadele etmeye kararlı olduklarını ve Patronların Ensesindeyiz Ağı ile birlikte hareket edeceklerini vurguladı.

1 Yorum

 1. Benim çıkışı 2020 Mart son günü, ama Şubat ayını çalışıyor gösterip tazminatımı düşürmek ićin bana Şubat maaşı martın üçünde 2,500 TL yatırdılar.
  Nisan üçündede tazminatım yatması gerekirken bana
  Hiçbir şey yatırmadılar, şirket koordinatörü Gökhan bey ile görüşme rağmen bunu maaş gibi düşünme dedi ve yatırması tazminatımı, ayrıca şirket patronu
  Mert ÖZLENİR mesaj atmama rağmen duyarsız kalıp bana dönüş yapması benim gibi madur edilen arkadaşlarımla beraber patroların ensesindeyiz platformundan sesimizi tüm Türkiye’ye duyurmak istedik. Bundan sonra hukuki sürece başvuracağız
  Toplu bir şekilde.
  Engin Avcıgil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!