25 Mayıs 2024, Cumartesi

Cross Tekstil’de işçilerin talepleri var

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler sorunlarını ve taleplerini şu şekilde dile getirdiler:

Uluslararası ölçekte denim ihracatı yapan, entegre şirketlere sahip, Çorlu, Mısır ve Tokat’ta fabrikaları, Güneşli’de genel merkezi, Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde satış organizasyonları bulunan ve 5000’e yakın çalışanı olan Şık Makas Şirketler Grubu / Cross Tekstil’de çalışıyoruz.

Bize firmanın koronavirüs sebebiyle faaliyetlerini geçici süre durduracağı, bu sürenin şu an için belirsiz olmakla birlikte 1 ay ve belki daha fazla süreceği belirtildi. Çalışanlara 23/03/2020 – 30/03/2020 tarihleri arasında yıllık izin hakkı olanların yıllık izin, yıllık izin hakkı olmayanların ise ücretsiz izin kullanacakları söylenerek ve bu bir haftanın sonrasında firmanın Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanacağı açıklandı.

İşkur’un ödenekten yararlanabilme koşulları arasında son üç yıl içerisinde 450 gün, son iki ay içinde de eksiksiz sigorta primleri ödenmiş olması gerektiğini biliyoruz. Bu koşulu sağlayamayan pek çok arkadaşımız var.

Bu arkadaşlarımız şirketin faaliyetine ara verdiği sürede maaş alamıyor ve şirket onlara ücretsiz izin kullandırıyor. Belirsiz süreli, başlangıç ve bitiş tarihi yazmadığımız ücretsiz izin talep formlarını önümüze koyuyorlar. Çoğumuzun bu dayatmaya irademiz dışında boyun eğmek zorunda kalmamızın nedeni işimizi kaybetme çekincesi ile hareket etmemizdir.

Hepimizin zaten salgın stresi altında yaşadığımız bu süreçte, çoğumuz süresiz ücretsiz izin, maaş veya kısa süreli çalışma ödeneği almadan, geçim kaygısı ve güvencesizlik ile baş başa bırakıldık. Firma, çalışanlarına her ramazan ayı, içinde makarna un şeker gibi yiyeceklerin bulunduğu bir erzak kolisi veriyordu, şimdi bunu bir ay erkene çektiler ama bu düşünceli patron rolü bizim için belirsizliği ortadan kaldırmıyor.

Üstüne bir de yıllık izin imzalatmalarına rağmen yatırılacak mart ayı maaşlarında kesinti olacağını öğrendik. Sorduğumuzda aldığımız yanıt teşvikten dolayı yıllık izinlerin kullanılmadığı dolayısıyla maaşların da 2 gün kesintili olarak yatırılacağı oldu.

Sektörümüzde kapasite bazında benzer büyüklükte veya aynı kulvarda olan kimi firmaların, çalışanlarını mağdur etmemek adına ücretli izin, ikramiye desteği gibi güvenceler sağladığını duyuyoruz. Bizler da bu süreci kaygısız, umutsuz geçirmememiz için şirketin süreçte değişiklik yapması beklentisindeyiz.

Biliyoruz ki gelecek ayın kirasını ve faturalarını makarna ile ödeyemeyeceğiz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!