13 Temmuz 2024, Cumartesi

Pandemi Koşullarında Eczane Çalışanlarının Durumu

En örgütsüz iş kollarından biri olan eczane işçiliği; fazla mesai saatleri, asgari ücret ve güvencesiz iş koşullarından uzun zamandır muzdarip. Pandemi ile birlikte bu durum daha da vahim bir hal aldı.

Şu an birçok eczane sahibi eczacı herhangi bir kronik hastalığı olmamasına rağmen eczanelerine haftalardır gelmemekte (kronik hastalığı olsa dahi gelmek zorundadırlar), ayrıca çalışmaktan çekinen personellerinin üzerinde sosyal medya grupları ve meslek örgütleri
aracılığıyla baskı oluşturmaktadırlar. Eczacıların birçoğu pandemi için gerekli önlemleri hala almamıştır. Kendi personeline koruyucu ekipmanı ücreti ile sağlayan eczacılar bile vardır! 1. Bölge İstanbul Eczacı Odası dahi gerekli ekipman tedariğini yapmaya yeni karar verdi ve hala eczanelere tedariğini gerçekleştiremedi.

Özellikle sosyal medya üzerinden eczane teknisyenleri saat düzenlemesi yapılmamış illerde (İstanbul gibi) çalışma saatlerinin kısaltılmasını talep ettiler fakat mesai bitiş saati yalnızca 1 saat geri çekildi. Pandemi öncesi eczane personelleri en iyi hali ile haftada 6 gün 09:00 – 19:00 arası çalışmakta fakat temizlik, reçete kontrolü, kasa sayımı gibi işler için birçoğunun mesaisi 08:00’de başlayıp 20:00’de bitmektedir… Fazla mesai ücreti ise alınmamaktadır.

Bir eczanede bulaş riskinin en aza indirilmesi için İstanbul Eczacı Odası 17 maddelik “Eczanelerimizde Dikkat Etmemiz Gereken Uygulamalar” yayınladı ve bir rutin olarak yapılması gerekenler yer alıyor. Yer alan rutinin istisnasız gerçekleştirilmesi gerekmekte, fakat bunca iş yükü ve uzun mesai içerisinde eczane personelinin bu rutini takip etmesi olanaksızdır. Bu rutinin gerçekleştirilmesini talep eden İstanbul Eczacı Odası ise mesai saatlerini değiştirmemekte ısrar etmektedir. Her gün evinde karantinada kalması “planlanan” testi pozitif çıkmış birçok hasta taburcu edilip ilaçlarını alması için eczanelere yönlendiriliyor, hastaneler doldukça bu hastaların sayısı daha da artacak. Türk Eczacıları Birliği birçok biriminde çalışma saatlerini ve personel sayısını düşürdü. Aynı şekilde İstanbul Eczacı Odası da tüm birimlerinde personel sayısını düşürmüştür. Pandeminin rutin işlerimizi yapmamızı zorlaştırması yetmediği gibi Ankara Eczacı Odası Başkanı’nın ortak olduğu firmanın ithal ettiği ve elinde kalan kitleri serbest eczanelerin satın alması ve uygulaması gibi uçuk fikirler ile üzerimizdeki stres arttırılmaktadır.
Yapılacak tüm düzenlemeler patronlardan önce eczane çalışanları gözetilerek yapılmalıdır. Milyonlara hizmet veren eczanelerde bulaş olasılığına karşı mücadele kar gözetmeksizin yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!