25 Mayıs 2024, Cumartesi

Bursa Meltem Okulları’ndan öğretmenlerin iddialarına ilginç yanıtlar

Bursa Meltem Okulları’nda çalışan öğretmenlerin Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ilettikleri sorunlar geçtiğimiz hafta PE sayfalarından yayınlanmıştı. Okul yönetiminden öğretmenlerin iddialarına yanıt geldi. Okul müdürü PE ihbar hattını arayarak, okulun avukatı ise iletişim kanalımıza yolladığı e-posta ile öğretmenlerin aktardığı sorunları reddetti. PE ekibi olarak hem okul yönetiminin itirazlarını paylaşmak, hem de öğretmenlerden bir kez daha teyit ettiğimiz hak gaspları ışığında itirazları değerlendirmek istedik:

Okul yönetiminin öğretmenlerin iddialarına ilk itiraz noktası okulun Bağımsız Türkiye Partisi genel başkanı Haydar Baş ile bağlantısına dair. Buna göre okulun Baş ile hiçbir ilişkisi bulunmuyor.

Evet, okul hukuki ve ticari olarak Haydar Baş’a ait değil. Ancak okulun Baş ile hiçbir ilişkisinin bulunmadığı ise fazla zorlama bir itiraz. Zira okulun idari kadrosunun Baş’ın genel başkanı olduğu Bağımsız Türkiye Partisi ile bağlantıları gizli saklı bir bilgi değil. Örneğin PE’ye e-posta ileten okul avukatı aynı zamanda “BTP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü”. Yine PE hattını telefonla arayıp itirazlarını dile getiren okul müdürü hem Baş’ın kişisel internet sitesinden hem de partinin resmi internet sitesinden teşekkürlere mazhar olmuş bir parti taraftarı. Dahası okulun kurucusu ve ilk müdürünün ise 2017’de hayatını kaybettiğinde partinin üst düzey yöneticisi olduğu biliniyor.

Okul yönetiminin itiraz ettiği ikinci nokta ise maaşını alamayan öğretmenlerle ilgili. “Yedi aydır maaşlar ödenmiyor bilgisi yanlıştır” deniyor ama zaten öğretmenler de bunu iddia etmiyor. Öğretmenler maaşlarını alamadıklarını, bu soruna çözüm bulacak muhatap bulamadıklarını ifade ederek, bazı öğretmenlerin ise geriden gelen maaşlar nedeniyle içeride 7 maaşının kaldığını iletiyor. Yani bazı öğretmenler maaşını zamanında alırken bazıları gecikmeli alıyor ve gecikmeli alanlardan 7 maaş geriden gelen bile bulunuyor. Burada herhangi bir yanlış bilgi yok.

Okul yetkilileri öğretmenlerin, içlerinde ilkokuldan liseye kadar tüm seviyelerde derse girmeye zorlananların olduğu iddiasını da reddediyor. Bunun üzerine öğretmenler  MEB not giriş sisteminde ilkokuldan liseye kadar giriş yapan öğretmenlerin olduğunu teyit ettiler.

PE’nin yayınladığı ihbarda okulda 20 kişinin çalıştığı bilgisi yer alıyor. Okul yönetimi bu sayının da yanlış olduğunu, gerçek çalışan sayısının 35 olduğunu ileri sürüyor. Sirkülasyon ve emek sömürüsünün yoğun olduğu özel okullarda çalışan sayılarının takibi biraz zahmetli oluyor. Tam sayıyı verdikleri için okul yönetimine teşekkür ediyoruz.

Okul öğretmenlerinin teyit ettiği durum böyle. Bursa Meltem Okulları bünyesinde çalışan öğretmenlerin bir kısmına maaşları geç ödeniyor. Bir kısmının içeride biriken maaşları var. Sorunlarını çözemiyorlar ve bu durumdan şikayetçiler. Öğretmenlerin okul yönetiminden beklediği bu sorunları çözmek için adım atmasıdır, bunun yerine sorunların dile getirilmesini engellemeye çalışmak değil.

Patronların Ensesindeyiz Ağı da okulun patronuna ve yönetimine öğretmenlerin sorunlarını çözmesi için çağrıda bulunuyor. Başka şeylerle vakit kaybetmeyin, öğretmenlerin maaşlarını vaktinde ve tam olarak ödeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!