DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Tuborg dağıtım işçileri virüse karşı koruma önlemleri istiyor

Yeni koronavirüs salgını dolayısıyla bir yandan “evde kal” çağrıları sürerken, diğer yandan da işçiler salgın koşullarında tehdit altında çalıştırılmaya, hak gasplarına uğramaya devam ediyor.

Tuborg’un dağıtım işinde çalışan bir emekçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak çalışma koşullarına ilişkin açıklamada bulundu.

Şirketin Türkiye genelinde 2500 civarı çalışanı olduğunu ve bu çalışanların son iki haftadır “piyasada eldiven, maske yok” denilerek sahada korumasız şekilde çalıştırıldığını aktardı.

Şirketin bir yandan kendilerine “sosyal mesafeyi” koruma çağrısı yaptığını ancak sonra sözlü olarak “satış yapın”, “para toplayın”, “video izletin”, “dolap düzeltin” gibi üst üste birçok talep sıraladığını belirten Tuborg çalışanı, sayılan tüm bu başlıkların salgın koşullarında kendileri için oldukça tehlikeli olduğunu ifade etti.

Bu iki haftalık süreç içerisinde kronik rahatsızlığı olanların evden çalışmaya gönderildiği belirtilirken, diğer işçilerin korumasız şekilde sahada çalışmak zorunda bırakıldığı öğrenildi.

Şirketin “izin” dayatması da yaptığını aktaran Tuborg işçisi, son birkaç günlük süreçte herkesin telefonla arandığını ya da mesaj atıldığı ve “Yıllık izin kullanacaksınız” zorlaması yapıldığını dile getirdi.

Kendileriyle benzer işleri yapan diğer işçilerin de koşullarından rahatsız olduğunu bildiğini aktaran işçi, “Pepsi, Efes, JTİ, Mey, Pernold, Phillip Morris gibi şirketlerin işini yapan arkadaşlarının da salgın sürecinde tedirgin günler geçirdiğini söyledi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi işçileri hastane yönetiminin TİS sürecindeki tutumuna karşı öfkeli

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan ve KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçirilen 1500 …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x