DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Halkbank şube emekçisi risk altında nasıl çalıştırıldıklarını anlattı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var: Yakalanmamak. Koronavirüs karşısında biz irade sahibiyiz.” dedi. Peki banka emekçileri gerekli hijyen ve korumanın sağlanmadığı banka şubelerine çalışmaya gitmeme iradesi gösterme şansına sahip mi? “Evde kal”, “Hayat eve sığar” çağrılarının ne yazık ki banka emekçilerinde bir karşılığı bulunmuyor, banka emekçilerine hayatlarını tehdit eden koşullarda mesai yaptırılmaya devam ediliyor.

Akbank şubesinde çalışan bir emekçinin koronavirüsten hayatını kaybetmesinin ardından Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı’na gelen ihbarlar özellikle kamu bankalarında durumun çok daha kötü olduğunu gösteriyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin tavsiye kararına uymayıp 9:00-17:00 çalışmaya devam eden Halkbank’tan bir banka emekçisi, şubesinde insanların korku ve endişeyle çalıştığını söyleyerek bu süreçte yaşananları anlattı:

“Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü hafta hijyen konusunda bankanın hiçbir önlemi olmadı, şubede kendi aramızda para toplayıp dezenfektan sıvı aldık. Banka ancak geçen hafta dezenfektan sıvı, bir kutu maske ve 100 adet eldiven gönderebildi. Ayrıca destek birimindekiler şubelerdeki operasyon yetkililerine ellerinde sınırlı sayıda maske ve eldiven olduğunu, bu yüzden maskeleri yıkayıp kullanmamızı önerdiklerini söylüyor.

İzinler konusunda ise önce hamile ve kronik hastalığı olanların yıllık izinlerinden düşmesi kaydıyla izinli sayılacakları söylendi. Sonra ‘kamu bankasıyız sorumluluklarımız var’ gerekçesiyle izinler askıya alındı. Vaka sayısı artınca hamile ve hastalar yine izin kullanabilirler dendi fakat geri kalan personelin izin onayları şube müdürü onayından alınarak İK onayına bırakıldı. 5 günü aşan izin taleplerinin ise onaylanmayacağı söylendi.

Destek paketleri, kredi borcu erteleme ve yapılandırma talepleri ciddi bir iş yüküne ve günde yüzlerce insanla temas etmemize neden oluyor. Sektörde ağırlıklı olarak 12:00-17:00 olan çalışma saatleri Halkbank’ta 09:00-17:00 olarak uygulanıyor.

Genel Müdürlük tarafından alınıp sadece bir gün uygulanan 16.00’da şubeyi kapatma kararı ise müşteri şikayeti gerekçesiyle geri çekildi. 65 yaş üzeri müşterilere işlem yapmamazlık ve geri çevirme söz konusu olamayacağı konusunda da ikaz ediliyoruz. Pazarlama personelinin hedef kalemlerinde ise henüz bir revizyon veya askıya alma kararı çıkmadı.”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x