21 Temmuz 2024, Pazar

Akbank şubesinde çalışan bir emekçi koronavirüsten hayatını kaybetti

Akbank’ta Tepe Güvenlik’e bağlı taşeron olarak çalışan banka emekçisinin ölüm haberi hepimizi üzdü. Bu üzücü haber banka emekçilerinin durumunu yeniden değerlendirme ihtiyacı doğuruyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin tavsiye kararını önce kamu bankaları dinlemiyor. Pek çok banka emekçisi bankalara müşteri kabul saatinden çok daha önce, 8.30’da başlamış oluyor. Çocukları evde bekleyen çalışanlara yıllık izin işaret ediliyor. Nakit yönetim bölümleri mesai dinlemeden çalışıyor. Gün içerisinde Finansbank, Yapı Kredi, Akbank, Denizbank’ın da aralarında bulunduğu pek çok banka şubesinden geçici olarak kapatıldığı bilgileri ulaşıyor. Bu koşullar altında her gün çalışmaya giden işçilerin sağlığı güvence altında değildir, bu adeta yeni iş cinayetlerine davetiyedir.

Banka Emekçileri Dayanışma Ağında bir araya gelen emekçiler olarak tekrar aşağıdaki acil talepleri hatırlatıyoruz:

1- Sağlıksız çalışma koşullarının değişmediği ve bu çalışma koşullarının halk sağlığı için risk oluşturduğu tartışma götürmeyeceği için, bütün şubeler salgın yaygınlığını kaybedene kadar kapatılmalıdır. Emekçiler kendilerinin tercih etmediği bu süre boyunca idari izinli sayılmalı, haklarında herhangi bir kısıtlamaya gidilmemelidir. Hizmette can güvenliği sınırı bulunmaktadır.

2- Acil kabul edilebilecek ve sadece şube dışı kanallardan yapılması mümkün olmayan işlemler için randevuyla müşteri kabul edilmeli ve randevular bunu takip eden ancak belirli gün ve saatlerde, sağlık önlemleri alınmış belirli bazı şubelerden karşılanmalıdır. Diğer bütün işlemler için çağrı merkezi, bankamatik, mobil ve internet kanallarına yönlendirme yapılmalıdır.

3- ATM’lerin temizliği düzenli olarak sağlanmalı ve ATM ikmal, tedarik ve arızadan sorumlu emekçilerin sağlıklı çalışabilecek tek kullanımlık eldiven, maske, dezenfektan gibi ekipmanları yeterli ve devamlı olarak tedarik edilmelidir.

4- İşe randevuları ayarlanmış belirli şubelerde vardiyalı bir biçimde gelecek çalışanlara servis tahsis edilmelidir.

5- Çağrı merkezindeki çalışanların uzaktan çalışması mümkündür ve gerekli ekipmanlar kurulmalıdır.

6- Evinde çocuğuna bakmak zorunda olan, yaşlı veya risk grubu içeren yakınları olan çalışanlara derhal idari izin verilmelidir.

7- Okulların tatil edilmesiyle birlikte, anaokulu ve ilköğretimde okuyan çocukları olan çalışanların yıllık izne yönlendirilmesine son verilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!