DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Seoil Plastik’te grev

Kocaeli Kartepe/Arslabey OSB de bulunan, Güney Kore sermayeli Seoil plastik fabrikasında işçiler 2019 yılında Disk’e bağlı Lastik-İş sendikasında örgütlendiler. Yaptıkları ilk toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki uyuşmazlık sonrası grev kararı aldılar ve 2 Mart’tan itibaren grevdeler. 

İstihdamının yarısından fazlasının kadın olduğu fabrikada işveren, sendikanın % 20’lik zam talebine ve sosyal haklardaki taleplerine karşılık, yüzde 14’lük bir zamla geldi. Bunun üzerine işçiler yasal olarak başlattıkları grevle mücadele kararı verdiler. İşçiler fabrikadaki çalışma koşullarını şöyle anlatıyorlar:

“Doğum iznimden sonra maaşıma zam yapılmadı, süt iznim verilmedi iznimi birleştirmek istedim ona da yanaşmadılar, çocuğuma aşı yapmak için izin isteğimde aşının gerekliliğini işyeri hekimine sordular, fabrikanın her yerinde kamera var ve ortada dönen bir kamera var onunla istediği kişiyi takip ediyorlar. Bunlar gerçekten katlanılacak durum değil.”

“Biz yaşadığımız sıkıntıları göz önünde bulundurarak örgütlü olduk. Yaptığımızdan asla pişman değiliz. Çocuklarımız ve geleceğimiz için direneceğiz. Buradaki erkek arkadaşlarımızla gece gündüz omuz omuza direnerek aşımıza ekmeğimize sahip çıkacağız. Bu grev kaç gün sürerse sürsün biz tek vücut direneceğiz.”

“Birçok arkadaşımız uzun yıllardır burada çalışıyor ama hala asgari ücret alıyor. Hiçbir sosyal hakkımız yok, kıdemimiz yok, çalışma koşullarımız çok kötü, cumartesi ve pazar çalışmamak için her gün 10 saat çalışıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği yeterli değil, işveren raporlu olan arkadaşlarımızın raporlarını dahi ödemedi. İşverenin sunduğu performansa dayalı %3 lük artışı bizi işe alırken de söylemişti, ama kriterin neye ve kime göre belirleneceği belli değil. Yılda iki ikramiyeyi de %3 lük zam gibi istediği kişilere verdi. Yaşadığımız bu ve bunun gibi birçok hukuksuzluğa karşı durmak için örgütlendik ve bugün haklarımız için grevdeyiz.”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boyner çalışanlarından kriz fırsatçısı patrona karşı sosyal medya kampanyası: #boynercalisanlarihakkiniistiyor

Boyner mağazası çalışanları pandemiyle birlikte artan haksızlıklara karşı  Cumartesi günü 15:00’te #boynercalisanlarihakkiniistiyor heştegiyle bir sosyal …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x