DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

TOKİ’den ev alan yurttaşlardan avans bedeli istediler

Adana’nın Sarıçam ilçesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan Adana Sarıçam Buruk Toplu Konutları’ndan ev alan yurttaşlardan, site yönetiminin işletmesini yapan şirket tarafından yaklaşık 1000 TL “avans bedeli” istendiği ortaya çıktı.

Adana’nın Sarıçam ilçesinde yapımı devam eden Sarıçam Buruk Toplu Konutları’nda ev satın alan yurttaşlar, Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşarak TOKİ’nin site yönetimi için anlaştığı Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. isimli şirketin kendilerinden çeşitli giderler için yaklaşık 1000 TL avans bedeli istediklerini belirttiler.
Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. şirketine bağlı olarak çalışan Adana Sarıçam Buruk Toplu Konutları Site Yönetimi yurttaşlara gönderdiği yazıda ortak gider avansı için şunları söyledi:
“Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca onaylanarak yürürlüğe konulan Ortak Aidat ve Avans İşletme Projesi kapsamında belirlenmiş olan aidat ve avans bedellerine ilişkin tutarlar ve ödeme şekli aşağıda belirtilmiş olup alınma gerekçeleri aşağıda açıklanmıştır.
Buna göre:
Ortak Gider Avansı: Ortak mahal ve kapıcı dairelerinin elektrik -su – doğal gaz abonelik ve sözleşme giderleri, site yönetimi merkezi demirbaşların alınması, teknik malzeme ve ekipmanların alımı, ortak alan ve blok bakımı için temizlik araç ve gereçlerinin alınması, çevre/peyzaj bakım malzemelerinin alınması, site yönetimi ve yönlendirme tabelalarının kurulması, blok girişleri için ilan ve duyuru panolarının yaptırılması, demirbaş ve yatırım giderleri için bir defaya mahsus alınacaktır.”
Kendilerine gelen yazıya tepki gösteren yurttaşlar, konutları teslim aldıklarında zaten her ay aidat ödemek zorunda olduklarını ve site yönetiminin kendilerinden ekstra para talep etmeden toplayacakları aidatlarla saydıkları giderleri çok rahat karşılayabileceklerini belirttiler.
PE’ye bilgi veren bir yurttaş, “Burada yapılan toplu konut alanında 828 daire olacak. Her daireden ortalama 1000 TL (bazı dairelerden bunun üzerinde) para talep ediyorlar. Tüm dairelerden bu avans dedikleri paraları topladıkları zaman ortaya muazzam bir para çıkıyor. Bize söyledikleri giderler için bu kadar paraya ihtiya. yok. Bu paralar kimin cebine gidecek? Biz bu parayı ödemek istemiyoruz.” dedi.
Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı da süreci yakından takip edeceklerini yurttaşların mağdur olmaması için hukuki destek dahil her türlü yardımı vermeye hazır olduklarını söylediler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel Gökjet Okulu öğretmeni: Stresten dolayı kalp krizi geçirdim, şimdi hastane borcumu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz (PE) ihbar hattına ulaşan bir özel okul öğretmeni, daha önceden çalıştığı …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
15 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
MUSTAFA
MUSTAFA
8 ay önce

Bu konutlar FAKIR FUKARA çin yapılan konutlar. ..fakat aidat bedeli aylık 104 ila 125 TL arası değişiyor. ..900 TL de ortak giderler için AVANS istediler..aynen doğru…mecbur BORÇ HARÇ BULUP VERECEK. .
YOKSA EVLERİMİZİ ALAMİCAMİZ SÖYLENİYOR

Bozan
Bozan
8 ay önce

Toki 825 aile 1200 1300 avansas parası akacakmış dar gelirli aile dara sokuyor

mehmet
mehmet
8 ay önce

merhaba, bahse konu projeden bir akrabam da ev sahibi oldu, açıkçası insanlar tokiye normal yollardan ev sahibi olamadıkları için başvuruyorlar. Ve karşılarına bu şekilde yatırmazsanız evinizi vermeyiz şeklinde engellerin çıkması gerçekten üzücü. Şuan birçok ev sahibi olmak isteyen 825 konut sahipleri kara kara düşünüyor acaba nasıl denk getiririm bu parayı da yatırırım diye. Toplamda toplanacak miktar 825000 tl eder bu para 4 dairenin toplam bedeli ediyor bildiğim kadarıyla, diğer bir bakış açısıyla 350’nin üzerinde asgari ücretlinin maaşı ediyor ve bu miktarla gerçekten merak ediyorum ne gibi hizmetler getirecekmiş site yönetimi. Bu ve bunun gibi devletin halkı için yürüttüğü projeleri bu… Devamını oku »

Uğur
Uğur
8 ay önce

Zaten ödeme kosullar ağır birde bunlar çıktı ek ödemeler daha evi görmeden başladı umarım bir yanıt alırız istediğiniz zaman röpörtaj vermeye hazırım teşekkürler pe 👏👏

Pars
Pars
8 ay önce

Resmen soygun bunun adı
Kimin cebine gidecek aklımda deli sorular

Deniz DAVER
Deniz DAVER
8 ay önce

Biz taksitleri izi ödeme yi kara kara düşünür ken bide bu nedir

Metin
Metin
8 ay önce

Ne zaman sonuç alabiliriz bu durumdan toki yönetiminin yapmış oldugu bu gereksiz paradan

Mustafa
Mustafa
8 ay önce

Aynen doğru

Hatice aydın
8 ay önce

Lütfen sesimizi duyun 825 buruk tokilerindeki bu soygun daire başı 1000 tl avans adında nereye gidecek bu paralar bu evler emekli yada dar gelirli için 120 tl aidat 283 tokileri 50 tl aidat verirken biz neden bu kadar veriypruz bu soyguna izin vermeyelim 1000×825=825000

Zozan
Zozan
8 ay önce

Bu nedir kardeşim 1000 TL ne demek dar gelir diyorsunuz millet nasıl odesin aidata gelince 130 milyon nedemek şehir içinde bile 50 milyon veriliyor biz çölün ortasimda

Irem
Irem
8 ay önce

1000 TL çok degilmi dar gelirli olarak soyliyorum bu biraz fazla aidat 130 TL nasıl ödeyelim şehir içinde bile 50 TL ödemiyor biz çölün orsanda

Hatice aydın
8 ay önce

En az 1000 tl en fazla1.320 tl m.2 göre değişiyor aidatta öyle107 tl den başlıyor 134 tl ye kadar çıkıyor

Mihraç
Mihraç
6 ay önce

Merhaba;
Bende İskenderun Toki den kısmet olursa 1 ay sonra dairemi teslim alacam. Bugün gelen sms de bizlerdende “ortak alan avans” ödemesinin yapıldığına dair dekontundan getirilmesi gerektiği yazıyor. ancak ne kadar ödeneceğine yönelik bilgi yok. Diğer arkadaşlarında yazdığı gibi bu kadar para nereye gidecek, hangi amaç için kullanılacak, gerekli olan malzemeler için fiyat araştırması yapılmış mı, teslim alındıktan sonra toplanan aidatların amacı nedir?

Ömer
Ömer
6 ay önce

971 tl isteniyor gaziantep islahiye bu nedir nu ne soygunudur hergun bisey çıkartıyorlar yazık günah

Ramazan
Ramazan
6 ay önce

Gaziantep islahiye 3 etap tokide teslime 01.06.2020 basladi. Ayni durum burada var site yonetim avans bedeli diye 2+1. 655 tl. 3+1 971 tl istiyorlar. Milletten kdv takside bolduk diye mesaj geldi guya iyilik ettiler ardindan bu ucret cikti odenmez ise daire teslim etmeyeceklerine dair mesaj geldi telefonlara guya toki garibanlari ev sahibi yapiyormus pehhh Allah yardimcimiz olsun bu para nereye gidecek acaba…

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x