DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Adana İlknur Kara Okulları’nda koşullar bildiğiniz gibi değil

Adana’da, bünyesinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise barındıran İlknur Kara Okulları’nda veliler ve öğretmenler,  şikâyetlerini Patronların Ensesindeyiz ağına anlattı.

Son günlerde Doğa Koleji’ndeki hak gasplarıyla patlak veren özel okul problemlerine İlknur Kara Okulları da dâhil oldu.

AKP iktidara geldiğinden bu yana eğitimde özelleştirme katlanarak arttı. Bunun sonucunda etüt merkezi olarak başlayan İlknur Kara Okulları, farklı kademelerde hizmet veren büyük bir okula dönüştü.

Velilerden sene başında peşin para alınmasına rağmen, piyasa koşullarının ağır olduğu ileri sürülerek öğretmen ve personel maaşlarının eksik veya geç ödenmesinin kurumdaki en büyük sıkıntılardan biri olduğu iddia ediliyor. Ayrıca sekreter, muhasebeci, temizlik işçileri ve öğretmenlerin sürekli değişmesi söz konusu.

Okula adını veren İlknur Kara adlı patrondan talimat gelmediği takdirde maaşların ödenmemesi ve muhasebecinin ödenmeyen maaşlarla ilgili öğretmenlere herhangi bir açıklamada bulunmaması gelen şikâyetler arasında. Bir yanda maaşını alamadığı için ev kiralarını ve faturalarını ödeyemeyen öğretmenler varken diğer yanda az sayıda da olsa maaşını gününde alan öğretmenlerin olması kurumda çifte standart iddialarını güçlendiriyor.

Diğer özel okullarda da gündeme gelen sene başında bütün öğretmenlere ödenen eğitim-öğretim ödeneğinin bankaya yatırılıp elden geri alınması kurumda yaşanan bir diğer hukuksuzluk örneği. Asgari geçim indirimi ve nöbet ücretlerinin öğretmenlere ödenmemesi de gelen bilgiler arasında. Öğretmenlerin ders yükünün imzaladıkları sözleşmelere göre çok daha yüksek olduğu da bir diğer iddia.

Velilerden edinilen bilgilere göre veliler bazen ödeme gününden önce aranıyor ve para isteniyor. Sene başında aldırılan kitap kolisinin maliyetinin çok üstünde olması ve sınıfların ısınma ve temizlik probleminin olması velilerin şikâyetleri arasında göze çarpıyor.

Veliler sene başında verilen sözlerin tutulmamasından şikâyetçi. Her öğrenciye belli saatlerde özel ders verme vaadinin yetersiz öğretmen sayısı ile nasıl tutulacağı merak konusu.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x