19 Mayıs 2024, Pazar

Çelik Nakış işçileri Zara önünde eylemlerine devam ediyor

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan, Üniteks ve Cu Tekstil gibi firmalarla çalışan, üretimlerinin önemli bölümünü Zara, Bershka gibi inditex grubu markalarına yapan Çelik Nakış işçileri Patronların Ensesindeyiz Ağı ile birlikte dün çeşitli Zara mağazalarının önünde eylemlerine başlamışlardı. İşçiler bugün de Alsancak Zara mağazasının önündeydiler.

Baskı ve nakış olmak üzere iki bölümde üretim yapan fabrikanın baskı bölümünde çalışan işçiler haklarının önemli bölümünü elde etmişlerdi. Hakkını alamayan nakış bölümü işçileri eylemlerine Zara mağazaları önünde devam etme kararı almışlardı. Aldıkları karar doğrultusunda dün Forum Bornova AVM’deki Zara mağazasının önünde eylem gerçekleştiren işçiler bugün de Alsancak Zara mağazasının önünde bildiri dağıtımı gerçekleştirdiler. Çevreden geçen yurttaşlar işçilerin hak arama mücadelesini desteklediklerini ifade ettiler. Yarın da Zara mağazasının önünde olacaklarını ifade eden işçiler dağıttıkları “Patronların Ensesindeyiz Çelik Nakış Komitesi”  imzalı bildiride;

“Zara için ürettik

HAKKIMIZI İSTİYORUZ!

Bizler tekstil işçileriyiz. ZARA mağazasına adımınızı attığınızda gördüğünüz her şeyi bizler ürettik, tüm ürünlerde alnımızın teri, gözümüzün nuru, elimizin hüneri var. Karşılığında ise sadece bizi ve ailemizi zar zor da olsa geçindirecek olana razıydık. Bu kadarını da hakkımız olarak görüyorduk.

Bu kadarını bile çok gördüler.

ZARA için üretim yapan Çelik Nakış işçileri olarak bizler, bir sabah uyandığımızda kendimizi kapı önüne konmuş bulduk. Bazılarımız on yıllarını vermişti, bazımız evlenmek üzereydik, çoğumuz kiracıydık, çocuklarımız vardı.

Ne ücretlerimiz, ne izinlerimiz, ne ihbar ve kıdem tazminatlarımız, patron tüm haklarımızı elimizden aldı, sırra kadem bastı. Zara ise göz göre göre bize sırtını döndü, bizi ortada bıraktı.

Bu kış gününde kapının önüne konduk ama açlık koşullarına, yoksulluğa, işsizliğe ve pahalılığa rağmen haklarımız için direniyoruz.

Sözümüz bizim gibi geçinmek için emeğinden başka gücü olmayan insanlaradır, çünkü bizi anlayacak olan yalnızca onlardır.

Emekçiler olarak gücümüz haklılığımız, birliğimiz ve dayanışmamızdadır.

Biz kazanırsak tüm emekçiler kazanırlar. “ ifadelerine yer verdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!