25 Mayıs 2024, Cumartesi

Zara’nın 2020 koleksiyonu belli oldu: Taşeron işçiler

Dünyadaki büyük moda perakendecilerinden biri olan Inditex’in markalarından Zara, Türkiye şubelerinde taşeron işçi çalıştırmaya başladı.

Merkezi ABD’de bulunan, insan kaynakları şirketi olarak hizmet veren Manpower’ın Türkiye’deki Zara mağazalarına taşeron işçi kaynağı sunduğu öğrenildi. Türkiye’de bulunan Zara mağazalarında çalışmak için Inditex üzerinden başvurular gerçekleşmekteyken 2020 itibari ile mağazalarda çalışacak işçi ihtiyacını Manpower şirketi de karşılamaya başladı. 

Zara giyim şirketi ile Manpower insan kaynakları şirketinin arasında tam olarak nasıl bir anlaşma olduğu bilinmemesine karşın yapılan bu anlaşmanın ilk belirtileri emek düşmanı bir sürecin başlatıldığını gösteriyor. 

Taşeron olarak işe başlayan işçilerin iş yerinde çalışmaya devam edip etmeyecekleri belli olmadığı için kendilerine para yüklü olarak verilen yemek kartlarından harcama yaptıkları takdirde maaşlarından kesinti yapılacağı Manpower şirketi tarafından belirtildi. İşçiler kimilerine yemek kartı vermeyi dahi unuttuklarını, bu konuda ve diğer konularda şirkete soru soran işçilerin sorularına direkt yanıt bulamadıklarını, bunun yerine şirket tarafından kendilerine toplu olarak ve sorularına cevap olmayan içerikte mesajlar atıldığını söylediler.

TAŞERON İŞÇİLERİN AĞZINDAN PATRONLARIN MİDESİNE: PRİMLER

Bir diğer emek düşmanı belirti ise Zara’da çalışan satış danışmanlarının satış başına aldıkları prim haklarının taşeron olarak işe başlayan işçiler için geçerli olmaması. Yılın en yoğun bu döneminde maaşlarının büyük bir kısmını primlerden kazanan Zara çalışanları, kendileriyle aynı işi yapan çalışma arkadaşlarının bu hakkı elde edemediğini belirttiler. Inditex’in binlerce iş başvurusu aldığını ama buna rağmen taşeron işçi çalıştırmak istemesinin sebebini yönetime soran işçiler, taşeron işçi sayesinde mağaza bütçesinin azalacağı yanıtını aldı. Yani sebep, Inditex’in prim vermeyerek neredeyse yarı yarıya kara geçmesi.

İş görüşmesinde maaş, prim ve yemek vaatlerinde bulunan Manpower şirketi tarafından sadece yemek ve prim konusunda değil maaş konusunda da işçilere eksik bilgi verildiği öğrenildi. Kısmi zamanlı çalışan işçilere 1600 lira maaş alacaklarını söyleyen şirket, bir ayını tamamlayanlara 1600’ün net ücret olmadığını ve kesinti yaşanacağını belirttiği öğrenildi. Hesaplarına yatan tutarı kontrol eden çalışanlar, kesintili olarak belirtilen ücretin de altında maaş aldıklarını belirttiler.

Kadroya alınacakları vaadiyle mağazalara gönderilen taşeron işçiler, kimi mağazalardan sizi tanımıyoruz yanıtı alıp geri döndürüldüklerini söylediler. Mağazalarda isimleri ile dahi seslenilmediklerini anlatan işçiler, numaralandırıldıklarını belirtti.

GENÇ İŞÇİ SÖMÜRÜSÜNDE PATRONLAR EL ELE

İşçilerin on sekiz, yirmi yaş aralığındaki üniversite öğrencileri olduğu, dönemsel olarak çalıştırılırken çoğunlukla hak gasplarına uğradığı ve dönem sonunda işten çıkarıldığı veya istifa etmeye zorlanıldığı biliniyor. Şirketler bu sayede daha çok kar elde ederken öğrenciler harçlık edinebilecekleri başka bir hizmet sektörü patronunun kapısını çalmak zorunda bırakılıyor.

Zara’da taşeron olarak çalışmaya başlayan işçiler, ‘Taşeron işçilik ortadan kaldırılmalı, tüm taşeron işçiler koşulsuz ve ayrımsız tüm çalışma haklarından ve güvencelerinden yararlandırılacakları kadroya geçirilmelidir.’ açıklamalarında bulundu ve şunları ekledi;

Yaşanan bu hak gasplarının takipçisi olacağız ve bunları duyurmaya devam edeceğiz!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!