20 Haziran 2024, Perşembe

GarantiBBVA Pendik Teknoloji Üssü önünde basın açıklamasına çağrı

GarantiBBVA’nın Pendik kampüsü inşaatında çalışan işçiler Patronların Ensesindeyiz Ağı’na başvurmuş ve Cumartesi günü yapılan toplantıda Garanti İnşaat İşçileri Komitesi kurulmuş ve ilk toplantısını yapmıştı.

Toplantıda, bildiri hazırlanması ve 13 Ocak Pazartesi saat 17.00’da Garanti Teknoloji binası önünde basın açıklaması kararı alınmıştı.

Patronların Ensesindeyiz Ağı Garanti İnşaat İşçileri Komitesi tarafından yapılan açıklamada “tüm garanti çalışanlarını ve emekçileri basın açıklamasına davet ediyoruz” dedi.

Komitenin bildirisi şöyle:

Bizler 55 ay boyunca GarantiBBVA Bankası’nın Pendik Teknoloji Kampüsü’nün inşaatında çalışan elektrik ve mekanik işçileriyiz.

Kiminizin önünden geçerken gördüğü kiminizin içinde çalıştığı bu binanın yapımında 55 ay boyunca emek verdik ve ter döktük.

GarantiBBVA’nın Pendik kampüsü inşaatının elektrik ve mekanik işlerinin yapımında çalışan 22 işçi olarak 3 aylık maaşlarımız ve tazminatlarımız ödenmiş değildir.

Ne kadar ücret aldığımız ve içeride ne kadar alacağımız kaldığı GarantiBBVA yetkililerince kayıt altına alınmıştır. Geçtiğimiz Temmuz ayı itibariyle de şantiyenin kesin hesap işlemleriyle birlikte alacaklarımızın tarafımıza ödeneceği sözü bizzat GarantiBBVA yetkililerince verilmiştir.

Ancak gelinen aşamada GarantiBBVA yetkilileri maaşlarımızı ödemeyeceğini bizlere bildirmiş bulunmaktadır. Alt yüklenici firmanın SGK borçları gerekçe gösterilerek alacağımız olan ücretler tarafımıza ödenmemektedir.

GarantiBBVA ve yüklenici firma arasındaki ticari sözleşmeler ve bunların gereği olan yükümlülükler biz çalışanları bağlamamaktadır. Bizler emekçiyiz, her gün sabahtan akşama kadar çalıştık ve yapılan iş ortadadır. GarantiBBVA alacaklarımızı ödemek zorundadır.

Bizler 6 aydır içerideki alacaklarını alamamış inşaat işçileri olarak bu durumu asla kabul etmiyoruz. Alacaklarımızın derhal ödenmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde GarantiBBVA’nın önemli tüm merkez binalarında sesimizi duyurmaya ve alacaklarımız ödenene kadar eylem yapmaya devam edeceğiz.

Yine buradan GarantiBBVA’nın çeşitli departmanlarında çalışan işçi kardeşlerimize sesleniyoruz. Bizler birleşir ve aramızda dayanışırsak güçlüyüz. Bu nedenle sizleri de bu mücadelemize destek vermeye ve Patronların Ensesindeyiz Ağı ile birlikte dayanışmaya çağırıyoruz.

Patronların Ensesindeyiz Ağı
Garanti İnşaat İşçileri Komitesi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!