DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sanikey Bocchi işçileri maaşlarını alamıyor

Bir yılı aşkın süredir maaşlarını düzenli alamadıklarını belirten Sanikey Bocchi işçileri Patronların Ensesindeyiz Mücadele ve Dayanışma Ağı’na ulaşarak yaşadıkları haksızlıkları anlattı. İşçiler Sanikey Bocchi patronu Ahmet Şadi Burat’ın işçilere düzenli maaş ödemediğini, mavi yakalı işçilerin iki-üç maaş, beyaz yakalı işçilerin ise üç-dört maaş geriden geldiklerini söylüyorlar.

Gebze Muaalimköy’de faaliyette olan Sanikey Bocchi fabrikasında çalışan işçiler yaşadıkları haksızlıkları şöyle anlatıyorlar: “Fabrikada 480 işçiyiz. Maaşlarımızı hem düzenli alamıyoruz hem de buna karşın çok yoğun mesai yapıyoruz. Duruma itiraz ettiğimizde ise, huzur bozucu eylem yaptığımız söylenerek kapının önüne konuluyoruz. Fabrikada Çimse-İş diye bir sendika var ama sendika temsilcileri bizim sorunlarımıza çare aramak yerine patronun oyalama taktiğinin birer parçası haline gelmiş durumdalar.”

İşçiler durumun düzelmesi için daha önce çalışma bakanlığına defalarca dilekçe yazdıklarını, noterden ihtar çektiklerini ancak kısmen bir düzelme olduğunu sonrasında ise yine eski düzene döndüklerini söylüyorlar. Artık mücadele etmekten başka çareleri olmadığını belirten işçiler iş yeri komitesi kurma kararı aldıklarını da eklediler.

Fabrika patronu Ahmet Şadi Burat ise tanınan bir isim. Daha önce Eczacıbaşı grubunda yöneticilik yapan Burat kimi gazetelerde girişimcilik dersleri veriyor. Patron, 2018 yılı mayıs ayında bir gazetenin internet yayınında gerçekleştirdiği röportajda gelirlerinin yüzde 87’sinin döviz cinsinden olduğunu, 57 ülkeye 30 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını anlatıyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x