20 Haziran 2024, Perşembe

DSİ’de krizi gerekçe gösterdiler, öğretmenlerin maaşını düşürdüler

Ankara’da DSİ’ye bağlı kreşte görev yapan öğretmenlerin maaşları kriz gerekçe gösterilerek düşürülmek istendi. Bu girişimi kabul etmeyen ve haklarını savunmak isteyen öğretmenlerle çalışmak istemediğini ilan eden DSİ, öğretmenlerle sözleşme yenilememe ve işten çıkarma kararı aldı.

Ankara’da DSİ’ye bağlı kreşte görev yapan öğretmenler kriz gerekçesiyle maaşlarını düşürülmesi girişimini kabul etmeyince sözleşmeleri yenilenmeyerek işten çıkarıldı. Yaşadıkları hukuksuzluğu Patronların Ensesindeyiz Ağı’na anlatan öğretmenler, yıllardır emek verdikleri kurumda karşılaştıkları hukuksuz girişime tepki gösterdiler.

Uzun yıllardır çalıştıkları kurumda “taşeron” şirket üzerinden “bakıcı anne” kadrosunda çalıştırılan öğretmenler, sözleşme gereği asgari ücretin yüzde 30 fazlası maaş alıyordu.

Kamuda taşeronda çalışan işçilerin kadroya geçiş süreçlerinde “sosyal tesiste” çalışmaları gerekçe gösterilerek kadroya alınmayan öğretmenler, bu konudaki tüm taleplerine rağmen kadroya alınmadıklarını dile getirdi.

Yıllar önce işe alınırken DSİ ile görüşen ve tüm süreci bizzat DSİ ile yürüten öğretmenler, buna rağmen hiçbir zaman görmedikleri ve bilmedikleri bir şirket üzerinden çalıştırıldıklarını, bu şirketlerin yıllar içinde değiştiğini ama kendilerine bu konuda bazen bildirim bile yapılmadığını söyledi.

Son olarak bu yıl kreşe kayıt yapan öğrencilerin azlığı gerekçe gösterilerek maaşlarında yüzde 30 düşürülmesinin istendiğini belirten öğretmenler, bu talebi kabul etmediklerini ilettiklerini, bu nedenle kendileriyle sözleşme yenilenmeyeceğini ve işten çıkarılacaklarını öğrendi.

Uzun yıllardır kuruma emek veren öğretmenler, bu kriz koşullarında zaten geçinmeleri zorken maaşlarının daha da düşürülmesini kabul etmedikleri için bir de velilere şikayet edildiklerini aktardı.

Öğretmenler yaşadıkları bu hukuksuzluk nedeniyle hukuki girişimlerde bulunacakken, Patronların Ensesindeyiz Ağı’na açıklamada bulunan bir öğrenci velisi, kendilerine öğretmenlerin yüksek maaşları nedeniyle kreşin zorluk yaşadığının söylendiğini, bu nedenle kreş ücretlerinin kısa süre içinde 1300 liraya çıkarıldığını aktardı.

Öğretmenlerin asgari ücretin ufak bir miktar üstünde maaş aldığını bilmediklerini belirten veliler, kurumun öğretmenlerin maaşlarında indirime gitmesine ve bunu kabul etmeyen öğretmenlerin işten çıkarılmasına tepki gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!