25 Mayıs 2024, Cumartesi

Bimeks İzmir Komitesi Kuruldu

Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşan İzmir Bimeks işçileri Çiğli İşçi Evi’nde bir araya geldi.

Bimeks teknoloji ürünleri mağazaları, satışını yaptığı elektronik ürünlerden daha fazla şirket üzerinden yapılan borsa spekülasyonları, kirli ilişkiler, hukuksuzluk örnekleri ve tüm bunların sonucunda “mali kriz” gerekçe gösterilerek kapının önüne koyulan yüzlerce işçiyle gündem oldu.

Daha önce haklarını alabilmek için bireysel olarak mücadele eden Bimeks işçileri, geçtiğimiz haftalarda İstanbul, Bursa ve Ankara’da yan yana gelmiş ve birlikte hareket etme kararı almıştı.

Çiğli İşçi Evi’nde yapılan toplantıya Bimeks işçilerinin yanı sıra PE temsilci ve avukatları da katıldı. İşçiler, Bimeks’te çalıştıkları dönem yaşadıkları zorlukları anlattı. Şirketin aylarca ücret ödemeden işçileri yasal çalışma saatlerini aşan bir şekilde çalıştırdığı ve pek çok arkadaşlarının yol parası dahi olmadığı için işe gelemediği, kirasını ödeyemediği ve geçinebilmek için kredi çektikleri aktarıldı.

Şirket yetkililerinin aylarca işçilere “kredimiz onaylandı, tüm ödemeler yapılacak” dediğini, sürekli maaşları ödeyeceğiz bekleyin denildiğini ancak hiçbir şekilde ödeme alamadıklarını söylediler.

İşçiler, şirketin batmaması için özverili bir şekilde çalıştıklarını, teknoloji ürünleri mağazasında ürünlerin haczedilip götürülmesi sonucu mağazada sadece şeker makinalarının kalması nedeniyle şeker bile satmak zorunda kaldıklarını söylediler. Bimeks yetkililerinin sürekli çeşitli bahanelerle ödemeleri yapmaktan kaçınması ve en sonunda şirketin içinin boşaltılarak şirket yetkililerinin ortadan kaybolmasının haksızlık olduğunu vurguladılar.

Şirket yetkililerinin hükümet ile arasının çok iyi olduğunu ve işçilere gönderilen ramazan kolilerinin içinde dini içerikli kitapların da yer aldığını aktardılar.  Şirket yetkilisi Murat Akgiray’ın lüks bir hayat sürmesine rağmen mesele işçilerin haklarını ödemeye geldiğinde işçilere ben de artık akbil kullanıyorum dediğini anlattılar.

Toplantı sonunda mücadeleye komiteleşerek devam etme kararı alan işçiler, PE ağı ile birlikte eylemliliklerini de arttıracaklarını dile getirdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!