25 Mayıs 2024, Cumartesi

VİP Tekstil işçilerinden basın açıklaması

VİP Tekstil’de Sendikalı oldukları için çeşitli bahanelerle işten atılan işçilerin direnişinin 9. gününde fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleşti.

Geçtiğimiz aylarda, Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan VİP Tekstil’de daralma, küçülme gibi bahanelerle 20 kadar işçinin işine son verilmişti. Asıl nedenin sendikaya üye olmaları ve sendikal faaliyet yürütmek olduğunu belirten işçiler fabrika önünde direnişe geçtiler. Direnişlerinin 9. gününde DERİTEKS sendikasına üye işçiler bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına Petrol-İş, Gıda-İş, Birleşik Metal gibi emek örgütlerinin yanı sıra TKP Gebze İlçe Örgütü üyeleri de katılarak destek verdi. Basın açıklamasında performans, küçülme gibi bahanelerle işten atılan direnişçi işçilerin işe alınması çağrısı yapıldı.

DERİTEKS yönetimi adına Konuşan Binali Tay; “Bugün burada küçülme bahanesiyle işçiler işinden ediliyor. Asıl neden ise tabii ki işçilerin sendikalı olması ve sendikal faaliyet yürütmesi. Küçülüyoruz diyen işyeri, sonrasında da yeni işçilere işbaşı yaptırıyor. Atılan işçiler geri alınmalıdır.” dedi.

Basın açıklamasında DERİTEKS Kadın Komisyonu adına yapılan açıklamada ise; “İşveren yasaları çiğnemektedir. Sendikamız işveren hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. İşveren işçilerin e-devlet şifrelerini almış, sendikaya üye olup olmadıklarını kontrol etmiş ve sendikalı işçileri işten atmıştır. İşyerlerinde yapılan haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı bir haykırış niteliğinde olan bu direniş içeride çalışan tüm kadın işçilere örnek oluşturmaktadır. Mücadelemiz arkadaşlarımız işe alınana kadar büyüyerek devam edecektir. VİP Tekstil işçileri kazanacak.” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!