20 Haziran 2024, Perşembe

Bahçeşehir Koleji’nin yabancı öğretmenleri de mücadeleye katıldı

Bahçeşehir Koleji Çamlıca Kampüsü’nde geçtiğimiz Haziran ayında işlerinden atılan yabancı uyruklu öğretmenler, Patronların Ensesindeyiz (PE) Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı ile iletişime geçerek bir toplantı düzenlediler. Yabancı öğretmenler aylar geçmesine rağmen halen tazminatlarını alamadıklarını, hakları için mücadele edeceklerini kaydettiler.

PE ile yaptıkları toplantıda çeşitli açıklamalarda bulunan öğretmenler, Bahçeşehir Okulları Çamlıca Kampüsü’nde işten çıkarılan Türkiye Cumhuriyeti kimlikli öğretmenlere medyada çıkan haberler sonucunda, kıdem tazminatlarının ivedilikle ödendiğini hatırlattılar. Yabancı öğretmenler kendilerine ise aradan haftalar geçmesine rağmen halen bir ödeme yapılmadığını kaydettiler. Öğretmenler, böyle bir ayrımcılığa maruz bırakılmaktan dolayı oldukça üzgün olduklarını ifade ederlerken, kendilerinin de bu ülkenin birer emekçisi olduklarını, bu ülkeyi sevdiklerini ve bu ülkenin öğrencilerini yetiştirmekten gurur duyduklarını eski kurumlarına bir kez daha hatırlatmak istediklerini dile getirdiler.

Geçtiğimiz Haziran ayında karne günü işlerinden kovulan yabancı öğretmenler, kendilerine ne anadillerinde ne de öğretmekle yükümlü oldukları dillerden birinde yönetim tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını ifade ettiler. Öğretmenler olan biteni Türkçe konuşan öğretmenlerin onlar için yaptıkları resmi olmayan çevirilerle kavramaya çalıştıklarını ifade ettiler. Yabancı uyruklu öğretmenler yaptıkları açıklamada, şu anda tüm Bahçeşehir Okulları Yabancı Diller Koordinatörü olan, geçtiğimiz yıl ise Çamlıca Kampüsü Yabancı Diller Bölüm Başkanı olan kişinin de durumla ilgili kendilerine resmi bir yazı veya e-mail yollamadığını da eklediler.

Yabancı uyruklu öğretmenler yaptıkları açıklamada, Bahçeşehir Okulları’nın birçok kampüsündeki müdür ve müdür yardımcısının İngilizce bilmediği için, okul içerisinde de büyük bir iletişim kopukluğu yaşandığını belirttiler. Zümre toplantılarında bile yabancı öğretmenlere ‘’size gerek yok, çıkabilirsiniz’’ dendiğini ve kovulurken dahi kimsenin onları muhatap almayıp resmi bir açıklama yapmadığını kaydeden öğretmenler, kendilerine derhal kıdem tazminatları ile tüm hakedişlerinin ödenmesi gerektiğini vurguladılar.

Yabancı  uyruklu öğretmenler, Türkiye’nin farklı illerinde farklı Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları şubelerinde çalışan farklı ülkelerden öğretmen arkadaşlarını da PE üzerinden kendileriyle iletişime geçmeye, birlikte mücadele etmeye çağırdılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!