DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Parlak vitrinlerin arka yüzü: Batik işçilerinin maaş ve kıdem tazminatları ödenmiyor!

H&M ve Koton mağazalarının ardından bir hak gaspı da Batik mağazalarında yaşanıyor. Batik’in işten çıkardığı 600 işçi, işverenin “Kasada para yok” bahanesiyle ne maaşlarını ne de kıdem tazminatlarını alabiliyor.

Tarık Ziyal’in sahibi olduğu Ziyal Şirketler Grubu ve oğulları Namık, Tarık, Mahmut ve Cevdet Ziyal kardeşler tarafından yönetilen ünlü kadın giyim mağazası Batik, Türkiye genelindeki bazı mağazalarını kapatarak işçileri işten çıkardı. Yaklaşık 1 senedir de 600 işçinin kıdem tazminatı ve kalan maaşları mağaza tarafından ödenmiyor. Batik işçileri, mağazanın işbirliği yaptığı firmalar dahil pek çok yere ödeme yaptığını ancak işçilerin maaşları söz konusu olduğunda “Kasada para yok” cevabı aldıklarını belirtti.

“MAAŞLARIMIZ HEP GEÇ YATIYORDU”

Yaklaşık 1 sene İzmir’deki bir Batik şubesinde çalışan ve mağazanın kapanması üzerine işten çıkartılan Batik çalışanı, “Çalıştığımız sürede ücretlerimiz hep 2 ay geç yatırılıyordu. Biz buna rağmen çalışmaya devam ettik.” dedi. Devamında “Ücretler geç yatıyor diye mağazadaki işçilerin hepsi işi bıraktı biz 2 kişi 1 ay boyunca mağazayı açıp kapattık. Bu iyi niyetin sonucu bu mu olmalıydı?” ifadelerini kullandı.

“PARA AKIŞINI TIFFANY’YE BAĞLAYIP KASAYI BOŞ TUTUYORLAR”

Haklarını almak için mahkemeye başvurduklarını anlatan Batik çalışanı, arabulucu ile anlaşılıp imza atılmasına rağmen hala Batik’in bir adım atmadığını belirtti. Batik çalışanı “Ara bulucuyla anlaşma imzaladık sonrasında yine de param verilmedi. Firma avukatını aradığımda bana 600 kişinin parasını almak için sırasını beklediğini söyledi.” dedi. 1 senedir iş aradığını söyleyen Batik çalışanı “Piyasının durumu zaten belli, iş bulamıyoruz bir de Batik’e paramızı kapatırdık, Tifany firması üzerinden parayı döndürüp kasalarında para göstermiyorlar. Hakkımızı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

2012’de Tiffany&Tomato firmasını satın alan Batik, pek çok mağazasını kapatmasına rağmen Tiffany&Tomato firması hala faaliyetine devam ediyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknasyon yazılım firmasında salgın döneminde işten çıkarma

Teknasyon firmasında çalışan ve işten çıkarılan bir yazılım emekçisi yaşadıklarını Patronların Ensesindeyiz Ağı’na bildirdi. İşten …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x