DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özel okullarda eğitim-öğretim ödenekleri derhal ödenmelidir!

Özel okullarda eğitim-öğretim ödenekleri derhal ödenmelidir!

Eylül ayı ile birlikte özel okullarda da öğretmenlere ödemesi gereken eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğiyle ilgili Patronların Ensesindeyiz hatlarına ihbar yağıyor. Öğretmenlerin yasal hakkı olan ve “kırtasiye parası” olarak da bilinen bu ödeneğe yüzlerce okulda patronlar tarafından el koyuluyor!

Her yıl eğitim-öğretim dönemi başında, tüm öğretmenlere ödenmesi gereken eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğiyle ilgili olarak özel okul patronları tarafından farklı uygulamalara gidiliyor. Bu ödeneğin sadece sınırlı sayıda özel okulda eksiksiz ve zamanında ödendiği görülüyor. Yüzlerce okulda ise okul patronları bu ödeneği hiç ödemeyerek özel okul öğretmenlerinin bu hakkına el koyuyor. Bunun dışında farklı uygulamalar da söz konusu; özel okul patronları ödeneği banka yoluyla ödenmiş gibi gösterip elden geri toplayabiliyor, eksik ödeyebiliyor, taksitle verebiliyor ya da ödemeleri aylarca geciktirilebiliyor. 

Oysaki resmî okul öğretmenlerine 657 Sayılı Devlet Memurları Yasasının 32. Maddesi gereğince her yıl Eylül ayında ödenmekte olan Eğitim-Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği; sosyal yardım kapsamındaki ek ödemelerden olup 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Yasasının 9. Maddesine göre Özel Okul Öğretmenlerinin de yasal hakkıdır. İlgili yasa maddesi gereğince: “Sosyal yardım kapsamındaki ek ödemeler, bütçe kanunlarıyla resmî okul öğretmen ve personeline sağlanan haklara denk olarak okul öğretmenlerine ve personeline de ödenir. Sosyal yardım kapsamındaki ek ödemelerden gelir vergisi kesilmez.”

Öğretmenlerin eğitim-öğretim faaliyetini sağlıklı şekilde sürdürebilmesi, ihtiyaç duydukları materyalleri sağlayabilmeleri için her yıl MEB tarafından belirlenen tutar; 2019-2020 eğitim öğretim yılı için 1180 TL’dir ve damga vergisi dışında hiçbir vergiye tabi değildir. Bu tutarın ödenmemesi ya da eksik ödenmesi aynı zamanda ilgili kurumu MEB’e şikâyet edebilme sebebidir.

Unutulmamalıdır ki; eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin gecikmeli veya eksik yatırılması hukuka aykırı olduğu gibi, öğretmenlere sözleşmelerini haklı olarak fesih edebilme veya çalışmaya devam ederken çalıştıkları kuruma karşı icra takibi başlatma veya arabulucuya başvurma yetkisi vermektedir.

Özel okullarda çalışan öğretmenlerimizin eğitim-öğretim ödeneğini halen ödemeyen özel okul patronlarını uyarıyoruz: Yasaları çiğnemekten vazgeçin ve geciktirmeden öğretmenlerimizin hakkı olan bu ödeneği kendilerine ödeyin. 

Eğitim öğretim yılı hazırlık ödeneği hakkı gasp edilmiş tüm özel okul öğretmenlerine çağrımızdır: Yasal haklarınızı patronların insafına terk etmeyin! Haklarınıza el koyan bu kurumları ifşa etmek için aşağıdaki yollardan Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı ihbar hatlarına ulaşın.  

[email protected]

05419400514

https://patronlarinensesindeyiz.org/

Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bimeks işçileri derhal serbest bırakılmalıdır

Akgiray’lar tarafından gasp edilen hakları için Boğaziçi Üniversitesi önünde eylem yapmak isteyen Bimeks işçilerine yapılan …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x