25 Mayıs 2024, Cumartesi

Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda örgütlenen motokuryelerin sorunları meclis gündeminde

16 yaşındaki Burak Demir geçtiğimiz Ağustos ayında komi olarak işe girdiği dürümcüde motosikletle sipariş teslimatına yollanmış ve geçirdiği kaza sonucunda hayatını kaybetmişti. Burak Demir’in ölümü üzerine motorsikletli kuryelerin yaşadığı sorunlar gündeme taşınmıştı.

Sigortasız bir şekilde, uzun saatler boyunca düşük ücretlere çalışmaya mecbur bırakılan işçiler, ihtiyaç duydukları motosiklet ekipmanlarının patronlar tarafından karşılanmaması nedeniyle ölüm tehlikesi altında çalışmaya zorlanıyorlar.

Burak’ın ölümü üzerine çok sayıda motosikletli kurye emekçisi Patronların Ensesindeyiz Ağı’nın çağrısıyla örgütlenerek Arnavutköy’de bir basın açıklaması gerçekleştirmişti.

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan da, motosikletli kuryelerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Milletvekili Kaplan, lojistik gibi farklı sektörlerde çalışan kuryelerin firmalar tarafından tüketicinin/müşterinin gözünü boyamak için yaptıkları “kampanyaların” kuryelerin can ve mal kaybına neden olduğunu vurguladı. Yasal düzenlemelerle, sağlıklı çalışma şartlarının düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Kaplan, motosikletli kuryelerin de “Tehlikeli Meslek” grubuna dâhil edilmesinin elzem olduğunu belirtti.

Kaplan’ın bakanın yanıtlaması için mecliste sorduğu sorular:

  1. Türkiye’de kayıtlı motosikletli kurye sayısı kaçtır? Bölgelere dağılımı nasıldır?
  2. Son 5 yılda, kaç motosikletli kurye trafik kazası geçirmiştir? Ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısı kaçtır?
  3. Bakanlığınızca, motosikletli kuryelere uygulanan zaman sınırlamasının sebep olduğu, trafiği ve kuryeyi hayati tehlikeye sokacak baskıların bitirilmesi ve motosikletli kuryelere mal edilen masrafların düzenlenmesine yönelik çalışanların işverenleri karşısındaki mağduriyetini sonlandıracak bir çalışmanız var mıdır? Ya da böyle bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?
  4. Otoyol ve köprü geçiş ücretleri ile ilgili motosikletli kuryelerin gelirlerinin dikkate alındığı bir mevcut bir düzenleme var mıdır? Mevcut bir düzenleme yoksa bu konuda herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?
  5. Motosikletli kuryelerin olası trafik kazalarını daha az hasarla atlatmasına yardımcı olan Motosiklet botu, koruyucu kıyafet ve kask gibi ekipmanlara uygulanan gümrük vergisinin düşürülmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?
  6. Motosikletli sürücüler için otopark eksikliğinin giderilmesine yönelik bir çalışmanız var mı?
  7. Motosikletli kuryelik mesleğinin ”Tehlikeli Meslek” grubuna dâhil edilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır? Yoksa dâhil edilmesi ile ilgili çalışmalarınız nelerdir?https://patronlarinensesindeyiz.org/2019/08/22/motosikletli-kurye-emekcilerine/

Motokurye arkadaşları Burak Demir için eylem yaptı

Motosikletli kurye emekçilerine

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!