DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Doğa Koleji Veliler Hesap Sordu: Öğretmenlerimizi Patronunuza Yedirmeyiz!

Kartal Doğa Koleji velileri, maaşlarını alamadıkları nedeniyle istifa eden öğretmenlerin maaşlarının ödenerek işlerine geri dönmeleri için Kartal Doğa Koleji önünde buluştu. Muhatap  bulamadıklarını belirten veliler, öğretmenlerinin işlerine geri dönmelerini talep ediyor.

Doğa Koleji, maaşlarını ödemediği öğretmenlerle gündeme gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Kartal Doğa Koleji’nde maaşlarını alamayan öğretmenlerin istifa etmesi velilerin tepkisiyle karşılanmıştı.

Dün akşam saatlerinde Kartal Doğa Koleji müdürünün istifa etmesi velilere dijital ortamdan iletildi.

Bugün Kartal Doğa Koleji’nin önünde bir araya gelen veliler, doğa koleji patronuna tepkilerini dile getirdiler.

Aynı zaman da veliler, Metal Yapı İnşaat’ın sahibi olan Doğa Koleji patronunun, çocuklarının eğitimi için okula ödedikleri parayla batmakta olan inşaat şirketinin borçlarını ödediğini iddia ediyorlar.

TÜM SUÇ ÖĞRETMENLERDEYMİŞ

Okul yönetimi sabah saatlerinde okulun önünde buluşan velilere , okulun konferans salonunda bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, tüm suçun öğretmenlerden kaynaklandığı, öğretmenlerin öğrencilere para alamadıklarını dile getirerek öğrencilere zarar verdiği okul yönetimi tarafında dile getirildi. Öğretmenlere yapılan suçlamaları reddeden veliler, konferans salonunu terk etti.

PATRON MEDYA SORUMLUSU YOLLADI

Konferans salonunun terk edilmesinin ardından veliler, okul önünde beklemeye başladılar.

Doğa Koleji Medya Sorumlusu Turgay Türker’in açıklama yapmak için velilerin yanına gelmesi ise tepkileri arttı. Sorunun medya sorumlusu ile çözülemeyeceğini belirten veliler, verilen kişisel sözlerle değil yönetimin yapacağı açıklamayı istedikleri belirttiler.

 ‘’ÖĞRETMENLER MAAŞLARI ÖDENSİN, ÖĞRETMENLERİMİZ GERİ DÖNSÜN’’

Okulun önünden Kartal İlçe Milli Eğitim Bakanlığı’na giden veliler, burada İlçe Milli Eğitim ile görüşerek taleplerini dile getirdiler.

Uzun süredir maaşları aksayan ve bazı aylarda maaşlarını hala alamamış olan öğretmenlerin maaşlarının yatırılmasını isteyen veliler aynı zamanda istifa eden öğretmenlerinde yeniden görevlerine alınmasını talep ediyorlar.

İKİ YILDIR DEVLET TEŞVİKLERİ ÖDENMİYOR

Ayrıca, özel okullara öğrencilerini kaydeden velilere okul üzerinden verilen devlet teşvikleri de bir süredir ödenmiyor.

Veliler, bu teşvikin geçtiğimiz yıl da bu yıl da ödenmediğini dile getiriyor.

TEKNİK ÇALIŞANLAR VE HİZMETLİLER DE MAAŞLARINI ALAMIYORLAR

Kartal Doğa Koleji’nde teknik çalışanların ve hizmetlilerin de maaşlarını alamadıklarına dikkat çekiliyor.

 ‘’NEDEN İNSANLAR BİR ARAYA GELİNCE BİR ŞEYLER YAPILDI?’’

Süreci soL’a değerlendiren bir veli: ‘’Dün okul çıkışında veliler, müdürün eşyalarını topladığını fark etmiş. Cuma günü istifa etmiş müdür. Kendisine başka bir iş bulmuş. Her normal insan yapacağı gibi maaşlarımı alamazsa ayrılırım. Ben de evime kira ödüyorum. Ben de çocuklarımın geçim masraflarını üstleniyorum. Kendine iş bulmuş gitmiş, talihsizlik okul müdür olması. Gemiyi önce kaptan terk edince biraz sıkıntı oldu. Veliler, dün bunu fark edince müdür yok yeni müdür belli değil. Arkasından 21.40’da e-platformumuz üzerinden bilgilendirme mesajı geliyor. Neden bu müdürün gittiği fark edilemeden yapılmadı. Neden insanlar kızınca, bağırınca, bir araya gelip de bir şeyler söyleyince bir şeyler yapıldı.

Bugün sabah da müdür gelen velilere demiş ki, lütfen velilere söyleyin buraya gelmek isteyen insanların gelmesine gerek yok. Her şey düzene girecek. Sadece giden öğretmenlerde değil, buradaki çalışanlarda da problem var. Asıl yarganın sebebi bunlar. Böyle bir şey yok. Biz kendimizi sıkıntıya düştük. Hepimizin çocuklarına ayırdığı bir bütçe var. Ben kendime adıma çocuğuma ayırdığım bir bedel var. O bedeli ödedim ve tekrar ödeyemem. Ben çocuğumun derdindeyim yani. Ben istediğim istikrarlı bir eğitim olsun. Çocuklar zarar görmesin. ‘’ dedi.

 

‘’OKULLARIN DENETLENMESİ GEREKİYOR’’

Okulların denetlenmesi gerektiğini dile getiren veli, ‘’Geçen yıl Aralık ayında erken kayıtlar başladı. Ondan önce  hiç bir problem yoktu ama sıkıntılı süreç Aralık ayından itibaren başlamıştı. Öğretmenlerin maaşları geç yatmaya başlamış, kısmi ödemeler başlamış ama biz bunu bankacılardan öğrendik. Okulda bir maaş müşterisi ve maalesef oralardan alınmış bir bilgi ya da samimi olduğumuz öğretmenlerden aldığımız bilgiler. Sonrasında Mart ayında maaşlar üç aydır ödenmiyordu. Ocak, Şubat, Mart maaşını Mart ayında aldılar. Sonrasın bir ay iki hep öteleyerek bu zamana kadar geldi. En son Temmuz 2019 maaşı yatmış. Şu an Ağustos ayı ile birlikte Eylül ayının da maaşını bekliyorlar. Burada sorun şu eğer öğretmenler ayrılmaya başlarsa, giden öğretmenlerin yerine iflas süreci yaşan bir okula hiçbir öğretmen gelmez. Mevcut durumda ders girilmiyor vs. bunlar şehir efsanesi öyle bir şey olduğu yok ama o süreç başlarsa öğretmenler gitmeye başlarsa o zaman bizim yapacak bir şeyimiz yok. Buna Millî Eğitim Bakanlığı’nın çözüm bulması gerekiyor. Nasıl ki bankaların bir denetleme kurulu var, onları denetliyorlar. Sigorta şirketleri düzenleniyor, denetleniyor. Aynı şekilde okullarında denetlenmesi gerekiyor. ‘’ sözlerini kullandı.

‘’ BİR İNŞAAT ŞİRKETİ BORCUNU ÖDEYECEK DİYE ÖĞRETMENLER NEDEN MAAŞINI ALAMASIN?’’

Metal Yapı İnşaat’ın borçlarının Doğa Koleji bütçesi ile ödendiği vurgulayan veli, ‘’Öğretmenlerin öğrencilere yansıttığı hiçbir şey yok. Ama ben günlerdir karın ağrısı ile yatıyorum birinin bunun hesabını vermesi lazım. Metal Yapı İnşaat nakit olarak kendi sıkıntısını giderecek diye benim çocuğumun öğretmeni neden maaş alamasın? Beni ne ilgilendirir, batacaksa batsın. O zaman almayacaktı bir rivayete göre burayı alırken ödemediği kısımlar var onları da ödememiş. Ama her şey şehir efsanesi, bir binayı satmaya çalışıyorlar. Dün gördük haberlerde beş yüz milyon Euro edecek bina mı var Türkiye’de? Ne binası satıyoruz?’’ sözlerini sarf etti.

Konuyu Milli Eğitim Bakanlığı’na taşıyan veliler, sürecin takipçisi olacağını dile getirdiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Habaş Demir Çelik’te emekçiye baskı

Aliağa bölgesinde yerleşik Habaş Demir Çelik’te, 10 Şubat tarihinden beri  on yıl ve üzeri çalışanlar …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir