25 Mayıs 2024, Cumartesi

“Denizbank deprem konusunda da sınıfta kaldı”

DenizBank İşyeri Komitesi, dün deprem sırasında DenizBank genel müdürlük binasında yaşanan gelişmeleri ve karmaşayı bir açıklamayla aktardı:
DENİZBANK DEPREM KONUSUNDA DA SINIFTA KALDI
İstanbul’da yaşanan deprem DenizBank’ın genel müdürlük binasında patronun çalışanlara bakış açısının adeta trajik bir özeti oldu. Yaşanan 5.8 büyüklüğündeki deprem ile birlikte, yaklaşık 5.000 kişinin çalıştığı DenizKule’nin, herhangi bir olağanüstü hal veya depreme hazır olmadığı ortaya çıktı.
Banka emekçilerini istifleme suretiyle her gün katlara taşıyan “akıllı” asansörler durdurulmadı, çalışmaya devam etti.
Deprem anı ya da öncesinde herhangi bir uyarı verilmeyen binada tahliyeye yönelik bir çalışma yapılmadı.
Binadaki herkes “şimdi ne olacak” diye sorarken ve çevre binaların tahliye edilişini, planlanan toplanma alanlarına hareketini izlerken neredeyse bir saat sessiz kalan banka yönetimi ailelerine, yakınlarına ulaşmaya çalışan banka emekçilerine, dalga geçercesine hoparlörden birden fazla kez “binada bir problem yok, işe dönün” çağrısı yaptı.
Anonsların akabinde gelen yazılı bildirim ise banka emekçilerini yönetimin cehaleti ile sınadı.  “Binamız LEED Sertifikalıdır, çalışmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verilen açıklama bize DenizBank Yönetimi’nin, LEED Sertifikası’nın ( Leadership in Energy and Environmental Design) deprem güvenliği ve çalışanların depremde binada kalmalarıyla hiçbir ilgisi olmadığını bilmediğini gösterdi.
Artık işi trajediden bir trajikomedi haline taşıyan ise bu sertifikanın bile yeterlilikleri yerine getiremediğinden güncellenemediği yönündeki bilgiler oldu.
Tepkilere daha fazla dayanamayan yönetim mesai saatini erkene aldı; ancak bir binanın tahliyesini ya da binadakilerin yönlendirilmesinin dahi örgütlenememesi, DenizBank yöneticilerinin banka emekçilerine dönük tavrını tekrar gözler önüne sermiş oldu.
Bu örnek de gösteriyor ki bir binayı dahi yönetemeyen emekçi düşmanı patronların ülkeyi yönetmesine izin verilmesi yaşamsal bir mesele haline gelmiş durumdadır.
DenizBank İşyeri Komitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!