13 Temmuz 2024, Cumartesi

Madame Coco Patronunu Uyarıyoruz. Ensendeyiz!

Madame Coco çalışanları olarak bundan yaklaşık bir yıl önce bir araya geldik, patronların ensesindeyiz dayanışma ağında örgütlenerek bir işyeri komitesi oluşturduk.

Madame Coco emekçileri olarak bizler işyerinde yaşadığımız sömürüyü sizlerle paylaştık. Bunu karşılığında sizden geri dönüşler aldık ve almaya devam ediyoruz. İlginizden ve desteğinizden dolayı teşekkür eder, biz emekçilere desteğinizin devamını temenni ederiz.

Geçen bir yıl içerisinde PE üzerinden yaptığımız açıklamalarla bazı haklarımızı alabildik, ancak hala birçok hakkımız gasp edilmeye çalışılıyor.

Patronların Ensesindeyiz ağından daha önce duyurduğumuz fazla çalışmaların puantaja eklenmesi, kırık imha ürünlerin maaşımızdan kesilmesi gibi sorunların bir kısmı bizlerin çabaları ve sizlerin desteği sonucu giderildi. Ancak kırık imhalar artık maaştan değil primden kesiliyor. Maaştan yapılan kesintilerin bir kısmını geri alabildik ama patronun hala bize borcu var.

Ancak patronun saldırısı hız kesmiyor. Bizler de patronların saldırına karşı yeniden bir araya geliyoruz.

Baskıya maruz kalıyoruz

Bölge müdürlerimiz ve mağaza müdürlerimiz tarafından sürekli sözlü şiddete ve hatta fiziksel şiddet uygulayabileceklerine dair tehditlere maruz kalmaktayız. Mağaza ve bölge müdürleri tuvalete gitmenin ve su içmenin yasak olduğu gerekçesi ile arkadaşlarımızı azarlıyor, savunma almakla, ihtar vermekle ve işten atmakla tehdit ediyorlar.

Patronun bizden korkarak kurduğu etik hattına bildirim yapmak sanıldığı kadar kolay değil. Mağaza ve bölge müdürleri etik hattına bildirilen sorunların kendilerine bildirileceklerini söyleyerek bizleri tehdit ediyor. Bunun yanında yaptığımız başvurular dikkate alınmıyor, mağaza ve bölge müdürleri hakkında gerekli inceleme yapılmıyor. İnceleme yapılsa bile sonuçsuz kalıyor.

Eksik kadro ile çalıştırılıyoruz

Madame Coco mağazalarında çalışanlar olarak bizler üç işçinin yapması gereken işleri tek başımıza yapmaya zorlanıyoruz. Mal kabul, reyona mal dizme, satış yapmak, kasa işleri, temizlik işleri bizlerin sırtına yüklenmiş durumda.

İş unvanlarımız keyfi olarak değiştiriliyor.

İş tanımlarımız belirsiz. Üstelik patron varolan tanımlanmış unvanlarımızı bize bildirim yapmadan kaldırdı. Yasal olarak bizlere sorulması gereken ve bizim onayımız olmadan değiştirilemeyecek unvanlarımız değiştirildi. Artık mağazalarımızda zaten eksik kadro ile çalışıp herkesin işini yaparken bir de unvanlarımızdan kaynaklanan haklarımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Ayrıca bazı mağazalarda kasiyer, depocu unvanları kaldırılmayarak işçiler arasında ayrımcılık yapılmaktadır.

Primlerimizden kesintiler devam ediyor

Kırık imha ürünler hala ana maaşlarımızdan olmasa bile primlerimizden kesilmeye devam ediliyor. Ayrıca mağaza ve bölge müdürleri sürekli olarak primlerimizin kesilebileceği tehditlerini savuruyorlar. Herhangi bir hak arama girişiminde karşımıza prim kesme tehditlini getiriyorlar. Biliyoruz ki iki kereden fazla yapılan uygulamalar artık işyeri uygulamasındır ve patronun inisiyatifi ile kafasına göre kaldırılamaz.

Madame Coco İşyeri Komitesi Olarak Taleplerimiz

  • İşyerinde mağaza müdürlerinin ve bölge müdürlerinin uyguladığı baskı ve psikolojik şiddete derhal son verilmelidir.
  • Mağazalarda eksik kadro ile çalışmaya son verilmelidir.
  • İş unvanlarımızın keyfi olarak değiştirilmesine son verilmeli, unvan değişikliklerinde işçilerin rızası olup olmadığı sorulmalıdır.
  • İşçi sağlığı ve güvenliği önlemlerine dikkat edilmiyor. Ağır kolileri el yordamı ile taşımaktayız. İşyerinde işçi sağlığı ve güvenliği kurallarına dikkat edilmesini talep ediyoruz.
  • Primlerimizden yapılan kesintilerin derhal durdurulmasını talep ediyoruz.

Madame Coco çalışanı diğer arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bizler mağazalarda yaşananları teşhir etmeye ve bir arada durmaya devam edeceğiz. Sizler de Patronların Ensesindeyiz Ağı üzerinden [email protected] 0541 940 05 14 telefon hattından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Unutmayın ki, birlikte güçlüyüz ve ancak birlikte hareket ederek kazanabiliriz.

Madame Coco İşyeri Komitesi

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!