Çanakkale İngiliz Kültür Dil Kursları’nda hak gaspları

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na bilgi veren bir çalışanın aktardıklarına göre Çanakkale Özel İngiliz Kültür Dil Kurslarında çalışan emekçiler çeşitli sorunlar yaşıyor: İddiaya göre;

1. Öğretmenler, derslerine girmedikleri sınıflarda yer alan Milli Eğitim Sınıf Defterine imza atmak zorunda bırakılıyor.

2. Öğretmenlerin sözleşmelerinde İngiliz Kültür Dil Okulundan çıktıktan sonra 1 yıl boyunca rakip hiçbir dil okulunda çalışamayacakları, çalışırlarsa tazminat ödemek zorunda kalacakları dayatılmakta. Bazı öğretmenlerin sözleşme maddelerine dahi eklenmekte.

3. Öğretmenler haftalık 40 ders saatinden fazla derse girmeye zorlanıyor ve fazla ders saatinin mesai ücretleri öğretmenlere ödenmiyor.

4. Öğretmenlerin haftada 40 ders saatinden fazla derse girdiği oluyor ve bu ekstra saatlerin ücretleri öğretmenlere banka aracılığıyla yatırılmak yerine elden veriliyor. Hal böyle olunca bu ders saatlerine ait ödemeler sigorta bildirimlerine yansıtılmıyor.

5. Telafi derslerinin daha fazla hazırlık gerektirmesine rağmen öğretmenlere yarı ders ücreti veriliyor ve telafi dersleri öğretmenlere son dakika haber veriliyor.

6. Öğretmenler, son dakika haber verilen dersleri kabul etmediklerinde işten çıkarılmakla tehdit ediliyorlar hatta çıkartılıyorlar.

7. Öğretmenlere eğitime hazırlık ödeneği verilmiyor. Ek ders ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ders ücretinin altında veriliyor.

8. Öğrencilere ders kitabı verileceği sözü veriliyor ancak bu kitaplar ya verilmiyor ya da çok geç veriliyor.

İngiliz Kültür Dil Okulu’nda eğitim emekçilerinin yaşadığı hak gasplarının takipçisi olmayı sürdüreceğiz.

Çanakkale’de eğitim alanında özellikle de özel eğitim kurumlarında hak gaspına uğrayan emekçileri Patronların Ensesindeyiz Ağı ile dayanışmayı büyütmeye davet ediyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir Koleji Özel Efe Okulları’nda maaşlar ödenmiyor

İzmir Koleji Özel Efe okullarında mağdur olan öğretmenlerden birinin Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ilettiği bilgi şöyle: …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir